Świat

"Zabić, ukrzyżować i odciąć kończyny terrorystom z Państwa Islamskiego"

Świat


Imam kairskiego uniwersytetu Al-Azhar, jednego z najważniejszych ośrodków teologicznych sunnizmu na świecie, oświadczył, że bojownicy Państwa Islamskiego (IS) powinni zostać surowo ukarani po egzekucji jordańskiego pilota, który został spalony żywcem.

W opublikowanym we wtorek późnym wieczorem oświadczeniu wielkiego imama Ahmeda al-Tajeba napisano, że spalenie pilota wojskowego, 26-letniego porucznika Muatha al-Kasaesbeha stanowi pogwałcenie obowiązującego w islamie zakazu okaleczania zwłok, nawet w czasach wojny. W odpowiedzi na brutalną egzekucję Jordańczyka Tajeb wezwał do "zabicia, ukrzyżowania i odcięcia kończyn" "terrorystom" z Państwa Islamskiego. Jak oświadczył, bojownicy zasługują na taką karę przewidzianą przez Koran, ponieważ w ostatecznym rozrachunku walczą oni z Allachem i jego prorokiem Mahometem. Kasaesbeh został schwytany przez islamistów w grudniu 2014 roku, gdy jego F-16 podczas nalotu sił międzynarodowej antyislamistycznej koalicji - jak twierdzą ekstremiści - został zestrzelony w prowincji Ar-Rakka na północy Syrii. Kasaesbeh to pierwszy pilot koalicji, który dostał się w ręce wroga.

Spalony żywcem

We wtorek dżihadyści z Państwa Islamskiego opublikowali w internecie nagranie wideo, na którym widać mężczyznę palonego żywcem w klatce. Według islamistów był to Jordańczyk.

Terroryści obiecali oszczędzić życie pilota, jeśli w zamian władze Jordanii uwolnią iracką islamistkę Sadżidę al-Riszawi, skazaną na śmierć za udział w atakach terrorystycznych z 2005 r. w Ammanie, w których zginęło 60 osób. Jeszcze w niedzielę władze Jordanii zapewniały, że są gotowe spełnić to żądanie. W środę nad ranem, po doniesieniach o spaleniu Jordańczyka, dokonały jednak egzekucji dwojga irackich dżihadystów. Wcześniej IS poinformowało o zabiciu dwóch innych jeńców, obywateli Japonii - Kenjiego Goto oraz Haruny Yukawy. Za obydwu zakładników IS żądało wcześniej okupu wysokości 200 mln dolarów.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP