Świat

Zaatakowani dżihadyści planowali zamachy w USA i Europie

Świat


Stany Zjednoczone dokonały nalotów w Syrii, by udaremnić ataki na cele amerykańskie i europejskie planowane przez powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie Chorasan - poinformował we wtorek wysokiej rangi przedstawiciel Białego Domu.

- Od jakiegoś czasu byliśmy na tropie spisków mających doprowadzić do zamachów w Stanach Zjednoczonych i Europie - powiedział zastępca doradcy prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes. - Jesteśmy przekonani, że planowane ataki były bliskie - powiedział Rhodes podróżujący wraz z Obamą do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. O tym, że niektóre amerykańskie ataki powietrzne w Syrii zostały przeprowadzone w celu udaremnienia bojownikom Al-Kaidy przygotowań do ataku przeciw USA lub Europie, powiedzieli też pragnący zachować anonimowość dwaj przedstawiciele władz amerykańskich. Jeden z nich oświadczył agencji Reutera, że władze w Waszyngtonie są przekonane, iż przygotowania do ataku na Europę i USA "zbliżały się do końca".

Nie tylko Państwo Islamskie

Wcześniej amerykańskie źródła wojskowe oświadczyły, że przeprowadzono osiem nalotów na bojowników wiązanych z ugrupowaniem Chorasan, planujących ataki na obiekty amerykańskie i zachodnie. Ugrupowanie to jest dowodzone przez 33-letniego Muhsina al-Fadhlego, który należał kiedyś do wewnętrznego kręgu Osamy bin Ladena.

W nocy z poniedziałku na wtorek siły zbrojne USA i arabskich państw sojuszniczych (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Bahrajn, Katar) rozpoczęły ataki lotnicze na pozycje dżihadystów w Syrii.

Rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby powiedział, że te naloty to "zaledwie początek starań koalicji mających na celu osłabienie Państwa Islamskiego i innych ekstremistów".

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kg//gak / Źródło: PAP

Raporty: