Świat

Za sikanie na flagę muzyk z USA nie wjedzie już na Ukrainę

Świat


Amerykański muzyk z zespołu Bloodhound Gang otrzymał pięcioletni zakaz wjazdu na Ukrainę. Evil Jared Hasselhoff podczas występów w Kijowie i Odessie znieważał flagi Ukrainy i Rosji, za co jego zespół stał się przedmiotem śledztwa.

Decyzję o zakazie wjazdu dla basisty Bloodhound Gang na Ukrainę podjęła we wtorek Służba Bezpieczeństwa tego kraju, powołując się na przepisy dotyczące "bezpieczeństwa państwa".

Dziwne zachowania sceniczne

Śledztwo w sprawie znieważenia symboli państwowych wszczęto po pojawieniu się w internecie nagrań z występu amerykańskiej grupy w Kijowie 30 lipca. Widać na nich jak Hasselhoff oddaje mocz na scenę, a następnie na flagę Ukrainy. Dzień później, podczas koncertu w Odessie ten sam muzyk - wykrzykując "Nie mówcie o tym Putinowi!" - włożył w spodnie flagę państwową Rosji. W poniedziałek zachowanie Amerykanina w Kijowie potępiło MSZ Ukrainy. Zgodnie z ukraińskim prawem za znieważenie flagi państwowej grozi kara nawet trzech lat pozbawienia wolności.

Oburzeni Rosjanie

Po incydencie w Odessie grupa z USA miała zagrać w rosyjskiej Anapie w Kraju Krasnodarskim, ale koncert odwołano na żądanie ministra kultury Rosji Władimira Medinskiego. - Na Kubaniu ci idioci nie wystąpią - ogłosił Medinski na Twitterze.

W sobotę na lotnisku w Anapie członkowie zespołu zostali obrzuceni zgniłymi jajami i pomidorami przez miejscowych Kozaków. Protestujący podeptali flagę państwową Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy muzycy przeprosili za incydent w Odessie, jednak musieli odlecieć z Rosji. Wcześniej Federalna Służba Migracyjna (FMS) anulowała im rosyjskie wizy. Bloodhound Gang powstał w 1992 roku. Gra muzykę rockową z domieszką muzyki etnicznej i punk rocka. Znany jest ze skandalizujących tekstów i niecodziennego zachowania na scenie. Zespół sprzedał już ponad pięć milionów swoich płyt na całym świecie.

Autor: mk/roody / Źródło: PAP