Świat

Za rok wybory prezydenckie na Białorusi. Spodziewają się 15 kandydatów

Świat

president.gov.byAlaksandr Łukaszenka sprawuje urząd prezydenta Białorusi od 20 lat. Czy wystartuje w najbliższych wyborach prezydenckich?

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się najprawdopodobniej 15 listopada 2015 r. – poinformowała w środę szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jaroszyna.

- Najbardziej prawdopodobna data to niedziela 15 listopada 2015 r. – oznajmiła Jarmoszyna w Mińsku na międzynarodowej konferencji "Procesy wyborcze na terytorium Wspólnoty Niepodległych Państw".

Szefowa CKW powiedziała, że termin wyborów zostanie ostatecznie ustalony przez niższą izbę parlamentu, Izbę Reprezentantów. Aby zostały uznany za ważne, frekwencja będzie musiała wynieść co najmniej 50 proc.

Jarmoszyna powiedziała, że kandydatem w wyborach prezydenckich może być tylko obywatel Białorusi, który ukończył 35 lat i przez ostatnie 10 lat mieszkał na terytorium kraju. Wymogiem jest także zebranie przez kandydata co najmniej 100 tys. podpisów poparcia. Ponieważ warunek ten jest trudny do spełnienia, CKW szacuje, że kandydatów będzie około 15.

Szefowa CKW wyraziła przy tym nadzieję, że wyniki wyborów zostaną uznane przez społeczność międzynarodową.

Jarmoszyna powiadomiła również, ze postanowiono nie organizować przed tymi wyborami debat radiowych, gdyż miały one niewielkie grono odbiorców. - Kandydaci sami nie przychodzili na debaty, wysyłali upoważnione osoby. Uznaliśmy, że w radiu wystarczą wystąpienia, a debaty nie spełniały swoich funkcji – powiedziała. Będą natomiast debaty telewizyjne.

Po ostatnich wyborach prezydenckich w grudniu 2010 r. doszło do brutalnego zdławienia protestów przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Alaksandrowi Łukaszence, zajmującemu to stanowisko już od 1994 r. Jeden z kandydatów opozycji, Mikoła Statkiewicz, nadal odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności, gdyż sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek.

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by

Pozostałe wiadomości