Świat

Za dużo wydawał, ustąpił z funkcji

Świat

 
ceanncomhairle.oireachtas.ieJohn O'Donoghue odszedł w niesławie

W niezwykle emocjonalnym wystąpieniu przewodniczący niższej izby irlandzkiego parlamentu John O'Donoghue pożegnał się ze stanowiskiem. O'Donoghue został oskarżony o trwonienie pieniędzy podatników.

O'Donoghue, 53-letni były prawnik, a deputowany od 1987 roku, do 2007 roku był ministrem ds. sztuki, sportu i turystyki. Zarówno ta funkcja, jak i funkcja spikera Izby Posłów uchodzą wśród Irlandczyków za ciepłe posadki.

Kłopoty polityka rozpoczęły się trzy miesiące temu, gdy irlandzkie gazety zaczęły publikować rewelacje na temat jego wydatków i podróży zagranicznych od 2002 roku. W sumie kwota ta sięgnęła 700 tys. euro.

Na czołówki gazet trafiły wówczas informacje, że O'Donoghue w hotelach w Liverpoolu, Paryżu i Wenecji płacił nawet po 900 euro za nocleg. 470 euro kosztował go natomiast przejazd między dwoma terminalami tego samego lotniska.

Okazało się, że podatnik zapłacił także za wypady

Nigdy nie naruszyłem żadnej procedury, wytycznej lub przepisu. Nigdy nie popełniłem żadnego przestępstwa. Nie jestem winny korupcji John O'Donoghue

"Nigdy nie popełniłem żadnego przestępstwa"

W wtorek podczas pożegnalnego wystąpienia przed parlamentem O'Donoghue mówił, że "przyjmie uzasadniony wyrok, ale nie obłudny". - Nigdy nie naruszyłem żadnej procedury, wytycznej lub przepisu. Nigdy nie popełniłem żadnego przestępstwa. Nie jestem winny korupcji - mówił O'Donoghue, który jest pierwszym w 87-letniej historii Dail Eireann (Izby Posłów) spikerem zmuszonym do ustąpienia.

O'Donoghue przekonywał, że nie przywłaszczył sobie nawet eurocenta, a w swoim zachowaniu nie różnił się od innych deputowanych obecnie i w przeszłości.

Polityk rządzącej Partii Republikańskiej (Fianna Fail) zapewnił, że wydatki były zawsze księgowane przez jego współpracowników, urzędników konsularnych czy inne osoby, a nigdy przez niego samego. Twierdził też, że nie miał okazji zostać w sposób jawny i sprawiedliwy przesłuchany.

Zaraz po ustąpieniu O'Donoghue'a deputowani wybrali jego następcę - 64-letniego Seamusa Kirka.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ceanncomhairle.oireachtas.ie