Świat

Z marines odszedł z honorami. Co jeszcze wiemy o zabójcy policjantów

Świat

"To kolejna dramatyczna strzelanina w USA"
TVN24 / ENEXPolicjanci ogrodzili miejsce strzelaniny w Baton Rouge (wideo "Faktów" TVN)

Gavin Long, zabójca, który zastrzelił trzech policjantów, a trzech innych ranił w Baton Rouge, był żołnierzem amerykańskich jednostek piechoty morskiej marines - podał Reuters, powołując się na źródła rządowe, związane z prowadzonym dochodzeniem. Według "Kansas City Star" w feralną niedzielę obchodził 29. urodziny.

Władze nie podały jeszcze oficjalnie nazwiska podejrzanego zabójcy, ani żadnych szczegółów sprawy, poza tym, że uważają iż był to samotny strzelec, który zginął na miejscu zajścia.

Był w antyrządowej organizacji

Według źródeł Reutersa 29-letni Long pochodził z Kansas City w stanie Missouri. Ich zdaniem telefon wykonany na nr 911 może świadczyć o tym, że policjanci zostali zwabieni przez niego w zasadzkę. Ten wątek sprawy jest nadal badany. Jak podał "Wall Street Journal" - czarnoskóry zabójca był związany z antyrządową organizacją "New Freedom Group". Long był w przeszłości także żołnierzem marines. Służył od sierpnia 2005 roku do sierpnia 2010, a od czerwca 2008 do stycznia 2009 był na misji w Iraku - ustalił "New York Times". CBS News poinformował z kolei, że Long z honorami odszedł z marines w randze sierżanta.

Świadek zdarzenia w Baton Rouge, Brady Vancel powiedział dziennikarzom CNN, że wpadł na podejrzanego kilka minut przed strzelaniną z policjantami. Ten był ubrany na czarno, na głowie miał kominiarkę, a w ręce niósł karabin AR-15.

W Teksasie też zabijał czarnoskóry żołnierz

Do strzelaniny doszło niecałą milę (1,6 km) od głównej siedziby policji w Baton Rouge. Miasto w ostatnich tygodniach stało się sceną napięć na tle rasowym między społecznością afroamerykańską a policją. Po zabiciu 5 lipca 37-letniego Altona Sterlinga przez białych policjantów doszło w mieście do licznych i burzliwych demonstracji przeciwko przemocy ze strony policji. Miały one miejsce także podczas weekendu, kiedy to setki osób zebrały się przed siedzibą policji.

W ciągu ostatnich trzech dni w Baton Rouge, które jest stolicą Luizjany, zatrzymano w sumie 200 demonstrantów. Napięcie wzrosło, gdy dzień po zabiciu Sterlinga policjanci zastrzelili czarnoskórego mężczyznę w stanie Minnesota, co jego partnerka zarejestrowała w 10-minutowym nagraniu wideo, pokazanym na żywo na Facebooku i umieszczonym wkrótce potem na YouTube. Kolejnego dnia w Dallas w Teksasie czarnoskóry snajper, były żołnierz, otworzył ogień do policjantów, zabijając pięciu z nich.

Autor: dasz / Źródło: Reuters