Świat

Z kim musi się liczyć Władimir Putin? "Ze współtowarzyszami z KGB, kolegami z pracy"

Świat

Jak Rosja zareaguje na sankcje?
tvn24Jak będzie reakcja Rosji na sankcje Zachodu?

Jak Władimir Putin zareaguje na sankcje wprowadzone przez Zachód? - To będzie odpowiedź ekonomiczna - uważa dr Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Według niego, wpływ na decyzje rosyjskiego prezydenta będzie miał wąski krąg osób, nie więcej niż dziesięciu. - W większości to jego współtowarzysze z KGB. Koledzy z pracy - mówił we "Wstajesz i wiesz" Dębski.

Dr Sławomir Dębski zwrócił uwagę, że Rosja nie zareagowała natychmiast na sankcje nałożone na nią przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. Zauważył, że nie było "agresywnej, butnej" odpowiedzi, jak w przypadku wcześniejszych sankcji.

- Prawdopodobnie skończy się na tym, że Rosja odpowie na sankcje. To będzie odpowiedź ekonomiczna. Spodziewam się wprowadzenia sankcji na produkty rolne - mówił.

Dębski wyjaśnił, że w Moskwie prawdopodobnie trwają rozważania dot. tego jakie kroki podjąć i czy np. odciąć się od bandytów na wschodzie Ukrainy. - Obawiam się, że po tej chwilowej niepewności Rosja w dalszym ciągu będzie popierać separatystów. Być może zmieni taktykę i będzie wspierać rozprzestrzenianie się zbrojnych ugrupowań na terytorium Ukrainy - stwierdził.

"Koledzy Putina z pracy"

Dębski wyraził nadzieję, ze sankcje Zachodu będą coraz silniej oddziaływać na sposób podejmowania decyzji na Kremlu. W jego ocenie na ten proces ma wpływ wąski krąg osób, nie więcej niż dziesięciu, z którymi musi się liczyć Putin. - W większości to współtowarzysze Putina z KGB i z innych służb specjalnych Rosji - koledzy z pracy - powiedział.

Zdaniem eksperta, następuje zmiana podejście do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wśród rosyjskiej elity.

W rosyjskich mediach - jak mówił - pojawiają się artykuły, w których sygnalizuje się władzom Rosji, by obecny stan rzeczy na Ukrainie ogłosiły jako zwycięstwo i "posprzątały pobojowisko".

- To oznacza, że zaczyna docierać do rosyjskiej elity, iż sytuacja, w której znalazła się Rosja, jest dla niej niebezpieczna, że znajduje się ona w coraz większej izolacji, a koszty ekonomiczne zaczynają rosnąć - tłumaczył Dębski.

Zachód nakłada sankcje

We wtorek kraje UE uzgodniły sankcje sektorowe wobec Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie. Uzgodnienia te muszą zostać jeszcze formalnie zatwierdzone przez rządy.

Szczegółów na razie nie podano, ale propozycje przewidywały, że sankcje obejmą m.in. ograniczenie eksportu zaawansowanych technologii i sprzętu potrzebnego do eksploatacji złóż ropy naftowej.

Podobne sankcje wprowadziły także we wtorek Stany Zjednoczone.

Oligarchowie nie boją się sankcji. Kupują w Londynie
Oligarchowie nie boją się sankcji. Kupują w Londynie TVN24 BiS
wideo 2/24

Autor: db\mtom/zp / Źródło: tvn24