Świat

Z gabinetu premiera na fotel szefa MSZ

Świat

Aktualizacja:
wikipedia.orgYukio Edano będzie tymczasowo pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Japonii

Sekretarz gabinetu premiera Naoto Kana, Yukio Edano, będzie tymczasowo pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Japonii zastępując dotychczasowego szefa tego resortu Seiji Maeharę, który podał się w niedzielę do dymisji - poinformowała w poniedziałek agencja Kyodo.

48-letni Maehara ustąpił ze swego stanowiska po tym jak przyznał się do przyjęcia ok. 250 tys. jenów w ciągu ostatnich kilku lat od mieszkającej od dawna w Japonii obywatelki Korei Południowej, co zabronione jest przez japońskie przepisy.

Zgodnie z japońskim prawem finansowanie działalności politycznej ze źródeł zagranicznych jest nielegalne, naraża bowiem politykę państwa na niebezpieczeństwo obcych wpływów. Zabronione jest przyjmowanie jakichkolwiek wpłat od cudzoziemców, nawet urodzonych w Japonii.

Uważany był za następcę premiera

Maehara, członek rządzącej Partii Demokratycznej, uważany był za następcę premiera Naoto Kana. Jest pierwszym ministrem, który ustąpił po styczniowych przetasowaniach w rządzie i jego rezygnacja jest poważnym ciosem dla gabinetu Kana. Rezygnacja nastąpiła w wyjątkowo trudnym okresie gdy premier usiłuje utrzymać jedność partii i przeforsować w parlamencie ustawy budżetowe.

W piątek Maehara przyznał, że otrzymał pieniądze od swojej zwolenniczki, obywatelki Korei Południowej, która mieszka w Kioto i którą zna od dziecka.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org