Świat

Z Brukseli do Watykanu

Świat


Tony Blair, szef brytyjskiego rządu, złożył pożegnalną wizytę w Watykanie. Ustępujący premier rozmawiał z papieżem m. in. o szczycie w Brukseli.

- Słyszałem, że to był sukces - wychwyciły słowa Benedykta XVI mikrofony. - Tak, ale mamy za sobą naprawdę długą noc. Skończyliśmy o 5.30 nad ranem - odpowiedział Blair.

Cała rozmowa trwała 25 minut, lecz dziennikarze byli świadkami tylko kilku pierwszych. Tony Blair przyleciał do Watykanu prosto z Brukseli.

Jak podało watykańskie biuro prasowe, rozmowa dotyczyła również sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz dialogu między religiami. Ostatnimi czasy media spekulowały, czy po audiencji w Watykanie Blair podejmie decyzję o przejściu na katolicyzm. Katoliczką jest jego żona, która także uczestniczyła w spotkaniu z Ojcem Świętym. Państwo Blair wręczyli Benedyktowy XVI prezent, który przez wielu został uznany za symboliczny - zdjęcie kardynała Johna Henry’ego Newmana, wielkiego pisarza, filozofa i teologa, który w 1845 roku przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm.

Jednak tuż przed audiencją brytyjski premier uciął wszelkie spekulacje, mówiąc BBC: "Rzeczy nie zawsze są tak przesądzone, jak mogą się wydawać".

Wizyta w Watykanie była zapewne jedną z ostatnich Blaira jako premiera UK.

Źródło: APTN