Świat

Yingluck pierwszą kobietą premier

Świat


Yingluck Shinawatra, siostra przebywającego na emigracji byłego premiera Thaksina Shinawatry, zostanie pierwszą w historii Tajlandii kobietą wybraną na urząd premiera. W piątek parlament Tajlandii zatwierdził jej kandydaturę.

44-letnia bizneswoman, która pierwsze kroki w polityce stawiała podczas lipcowych wyborów, zanim oficjalnie obejmie stanowisko premiera musi jeszcze zaczekać na akceptację ze strony króla Bhumibola Adulyadeja. Ma to nastąpić w piątek wieczorem.

Podczas transmitowanego przez telewizję głosowania w parlamencie Yingluck Shinawatra zdobyła poparcie ponad połowy parlamentarzystów. Za jej kandydaturą oddano 296 głosów, przeciw były trzy, a 197 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Była prezes firmy handlującej nieruchomościami poprowadziła w wyborach z 3 lipca opozycyjną Partię dla Tajów (Phak Puea Thai) do zdecydowanego zwycięstwa zdobywając 265 miejsc w 500-osobowym parlamencie. Jej ugrupowanie stworzyło koalicję z pięcioma innymi partiami; wspólnie mają 300 głosów.

Phak Puea Thai, utworzona w 2008 roku, jest kolejną "reinkarnacją" zdelegalizowanej w 2007 roku partii Thai Rak Thai (Tajowie Kochają Tajlandię), założonej przez obalonego w 2006 roku przez wojskowy pucz i przebywającego obecnie na emigracji w Dubaju Thaksina Shinawatrę.

Odsunięcie oskarżanego o korupcję i brak szacunku dla króla Thaksina zapoczątkowało okres niestabilności w Tajlandii. Jego zwolennicy, zwani "czerwonymi koszulami", przez dwa miesiące demonstrowali w zeszłym roku w stolicy przeciwko rządowi Abhisita Vejjajivy, domagając się rozpisania przedterminowych wyborów. Doszło do aktów przemocy, w których zginęło 91 osób, a 1400 odniosło obrażenia.

Źródło: PAP