Xi spotkał się z Putinem."Chiny opowiadają się za politycznym rozwiązaniem kryzysu na Ukrainie"


Prezydent Chin Xi Jinping zaapelował podczas rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o polityczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie, w tym wszechstronny dialog - poinformowało nocy chińskie MSZ.

Szefowie mocarstw rozmawiali w stolicy Tadżykistanu Duszanbe na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, do której należą: Chiny, Rosja, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan i Tadżykistan. "Chiny opowiadają się za rozwiązaniem kryzysu na Ukrainie środkami politycznymi i wzywają wszystkie strony (konfliktu) na Ukrainie do rozpoczęcia wszechstronnego dialogu tak szybko jak to możliwe" - poinformowało chińskie MSZ w komunikacie opublikowanym w czwartek w nocy. "Strony zaangażowane muszą dotrzeć do sedna sprawy i zasadniczo rozwiązać problem" - powiedział Xi do Putina. Chińskie MSZ poinformowało, że rosyjski przywódca zrelacjonował prezydentowi ChRL stanowisko Moskwy na temat kryzysu ukraińskiego.

Ostrożny Pekin

Pekin raczej ostrożnie reaguje na wydarzenia na Ukrainie, nie chcąc ani zrażać do siebie Rosji, swego głównego gospodarczego i politycznego partnera, ani bezpośrednio odnosić się np. do referendum na Krymie, w którym większość opowiedziała się za przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej. Chiny deklarowały wszelako, że chcą dalej rozwijać "przyjazną współpracę" z Ukrainą oraz, że szanują jej niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną. Od 5 września na wschodzie Ukrainy obowiązuje rozejm między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie. Mimo to władze w Kijowie i NATO potwierdziło w czwartek, że na Ukrainie wciąż jest około 1000 żołnierzy rosyjskich ze znaczną ilością sprzętu; dalszych 20 tys. skoncentrowano wzdłuż rosyjskiej granicy z Ukrainą.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości