Prezydent Chin do młodzieży: odrzućcie błędne idee, patriotyzm to miłość do kraju i partii


Ktoś, kto nie kocha swojego kraju, a nawet oszukuje i zdradza ojczyznę, traci twarz i nie ma dla niego miejsca - apelował prezydent Chin Xi Jinping. W przemówieniu z okazji 100. rocznicy studenckiego Ruchu 4 Maja zwrócił się do młodzieży i apelował o jej patriotyzm. Przestrzegał również przed "błędnymi ideami" i lekceważeniem potrzeb kraju.

Ruch 4 Maja z 1919 roku rozpoczął się od studenckich protestów przeciwko decyzji konferencji pokojowej w Paryżu, która przyznała Japonii kontrolę nad niemieckimi posiadłościami w chińskiej prowincji Szantung. Z czasem ruch przekształcił się w szerszą debatę na temat metod modernizacji Chin, w których kilka lat wcześniej obalono cesarza i ustanowiono republikę.

Według ekspertów rocznica ruchu jest dla rządzącej niepodzielnie KPCh tematem delikatnym. Z jednej ruch uznawany jest za istotny w historii chińskiego komunizmu, ale z drugiej był źródłem inspiracji dla demonstrantów żądających demokracji na Placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku. Krwawe stłumienie tych protestów wciąż jest w Chinach tematem tabu.

"Patriotyzm jest obowiązkiem"

Przemawiając do urzędników i przedstawicieli młodzieży w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, Xi ocenił, że młodzi ludzie powinni być wdzięczni partii, krajowi i społeczeństwu. - Patriotyzm jest obowiązkiem - oświadczył.

- Ktoś, kto nie kocha swojego kraju, a nawet oszukuje i zdradza ojczyznę, traci twarz w swoim kraju i na świecie, i nie ma dla niego miejsca - przestrzegł chiński prezydent. Ocenił, że we współczesnych Chinach patriotyzm oznacza "miłość do kraju i partii" oraz oddanie socjalizmowi.

Xi wezwał również młodzież do kierowania się moralnością i odrzucania "błędnych idei". - W nowej erze chińska młodzież powinna świadomie stworzyć i praktykować kluczowe wartości socjalistyczne oraz czerpać zasady moralne z tradycyjnych zalet Chińczyków - powiedział.

- Stawiajcie świadomy opór wobec błędnych idei, takich jak uwielbienie pieniędzy, hedonizm, ekstremalny indywidualizm czy historyczny nihilizm - zaapelował Xi. Mianem "historycznego nihilizmu" chińskie władze określają próby podważania oficjalnej linii partii w sprawach związanych z historią rewolucji socjalistycznej.

Wrażliwy politycznie rok

W swoich wystąpieniach publicznych Xi często odwołuje się do patriotyzmu i nacjonalizmu, zapowiadając "wielkie odrodzenie narodu chińskiego". Pod jego rządami komunistyczne władze zacieśniają kontrolę nad społeczeństwem we wszystkich dziedzinach, a także zaostrzają cenzurę internetu i dyskursu akademickiego.

Rok 2019 uznawany jest za wyjątkowo wrażliwy politycznie ze względu na nagromadzenie okrągłych rocznic. Uwagę obserwatorów przykuwa m.in. zbliżająca się 30. rocznica masakry na Placu Tiananmen w Pekinie, 10. rocznica zamieszek w regionie Sinciang na zachodzie kraju oraz 70. rocznica proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości