Świat

Wyzwoleni z Imperium kibicują Szkocji. Mieszkańcy dawnych kolonii o secesji

Świat

Trendsmap.com, Twitter.com | Trendsmap.com, Twitter.comGłosy wsparcia dla niepodległości Szkocji płyną z różnych części świata

Nie tylko Wielka Brytania żyje zbliżającym się referendum. Losy Szkocji śledzą także internauci w krajach, które w przeszłości opuściły Imperium Brytyjskie. Wielu z nich głośno kibicuje odłączeniu. Inni wskazują, że Szkocja przez wieki była beneficjentem kolonializmu.

Aktywność użytkowników Twittera z całego świata dotyczącą szkockiego referendum można prześledzić za pomocą serwisu Trendsmap.

Na mapie zaznaczono miejsca, skąd pochodzą wpisy na temat referendum w SzkocjiTrendsmap.com

Największą aktywnością wykazują się oczywiście użytkownicy z Wielkiej Brytanii. W pozostałej części Europy losy Szkocji uważnie śledzą także mieszkańcy hiszpańskiej Katalonii, która od lat sama walczy o niepodległość.

Śladami dawnego Imperium

Na innych kontynentach szkockie referendum też cieszy się dużym zainteresowaniem.

W Afryce najwięcej komentarzy pochodzi z RPA, Kenii i Nigerii, czyli dawnych brytyjskich kolonii na Czarnym Lądzie. Podobnie jest w Azji - sporo wpisów na temat referendum wysłano z Indii, które były częścią nieistniejącego już brytyjskiego Imperium, nad którym "nigdy nie zachodziło słońce".

Rozwój wydarzeń w Szkocji śledzą również użytkownicy Twittera ze Stanów Zjednoczonych i Australii, które w przeszłości były uzależnione od Wielkiej Brytanii.

Kibicują Szkocji

Wpisy z krajów dawnego Imperium i brytyjskich kolonii są przeważnie krytyczne wobec Wielkiej Brytanii i zachęcają Szkotów do głosowania za własną niepodległością. Wielu internautów przypomina też zaangażowanie Brytyjczyków w obalanie dawnych imperiów.

"Wielka Brytania doprowadziła do rozpadu Imperium Ottomańskiego, teraz Szkocja chce niepodległości - oglądajcie swój własny rozpad!" - napisał jeden z użytkowników z Indii.

UK lead breakng up of Mid East Ottoman Empire into smaller countries.Wth Scotland wanting to break away UK now stares at its own breakup!— Avinash Bhat (@avinashbhat01) wrzesień 10, 2014

Tu na zdjęciu australijski premier Tony Abbott u boku Williama Wallace'a z filmu "Braveheart. Waleczne serce" i dopisek ze słynnym cytatem: "Możecie odebrać nam życie, ale nie odbierzecie nam naszej wolności".

PM Abbott: 'Dear Scotland, if u vote Independence, you hate Freedom, signed Empire Loyalist' http://t.co/HE8JV8ya3Y pic.twitter.com/oyz8Q4niLj— The Daily Rupert (@TheMurdochTimes) sierpień 16, 2014

Słowa wsparcia dla Szkotów docierają także z dawnych kolonii brytyjskich w Afryce, które odłączyły się od Wielkiej Brytanii na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku.

Scotland is going through Africa 1950's problems. Fear mongering prevailing over real questions. All the best though, we still struggling.— Mwamba. (@7thsyn) wrzesień 10, 2014

"Szkocja zagłosuje za lub przeciw niepodległości. Kenia musiała o nią walczyć. Chciałbym, żebyśmy w Kenii też mieli referendum w 1963 r." - napisał mieszkaniec Nairobi, stolicy Kenii.

Scotland votes for/against independence. Kenya fought for it. Wish we had a referendum in 1963— Richard Walker (@WALKERslens) wrzesień 11, 2014

"Błąd"

Są też jednak tacy, którzy zauważają, że Szkocja w czasach Imperium była pełnoprawną częścią Wielkiej Brytanii i sama czerpała korzyści z posiadania kolonii, stąd porównywanie ich losu uważają za błąd.

@DavidRArmitage @DavidAvromBell Brilliant video but colonial analogy wrong. Scotland: own law, education, religion, participated in Empire..— Alex Drace-Francis (@AlexDrace) wrzesień 6, 2014

@pjones_patricia @georgegalloway @mac_dan9erou5 Scotland were part of the UK throughout the colonial period and instrumental all occupations— Kathlyn Gadd (@KathlynGadd) wrzesień 7, 2014

Autor: ts//ŁUD

Źródło zdjęcia głównego: Trendsmap.com, Twitter.com | Trendsmap.com, Twitter.com

Tagi:
Raporty: