Świat

Wyzwiska, wrogość... Chorzy na Parkinsona są regularnie szykanowani

Świat

sxc.hu | Jens LangnerBadacze: cierpiący na chorobę Parkinsona są dyskryminowani

Bywają uznawani za pijanych, słownie znieważani, doświadczają wrogości ze strony otoczenia. Osoby cierpiące na chorobę Parkinsona regularnie spotykają się z dyskryminacją - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjską instytucję charytatywną.

Niekontrolowane drżenie rąk, utrudniająca ruchy i powodująca ból sztywność mięśni, a także zaburzenia mowy i ekspresji twarzy - to główne objawy choroby Parkinsona, przez które cierpiące na nią osoby doświadczają dyskryminacji ze strony otoczenia. - Podstawowy brak zrozumienia skazuje osoby dotknięte Parkinsonem na życie pełne obraźliwych komentarzy, odmowy ze strony obsługi w miejscach publicznych, a nawet wyzwiska na ulicy - powiedział BBC Steve Ford, kierownik Parkinson's UK.

Chory, nie pijany

Brytyjska instytucja charytatywna Parkinsons'UK, która za zadanie stawia sobie rozwój świadomości społecznej na temat objawów choroby, przebadała ponad dwa tysiące chorych. Wśród nich jedna na pięć osób została przez obcych uznana za pijaną, a jedna na dziesięć bywała słownie znieważana bądź doświadczała wrogości ze względu na swój stan.

Bo się nie uśmiechał

Przytaczające wyniki badań BBC opisuje historię cierpiącego na chorobę Parkinsona Marka Worsfolda. Brytyjczyk miał zostać aresztowany podczas zeszłorocznych igrzysk olimpijskich, kiedy to w trakcie ulicznego wyścigu kolarskiego wydał się podejrzany służbom bezpieczeństwa, ponieważ się nie uśmiechał. Fakt ten miał być powodem aresztowania.

Dyskryminacja nie tylko na ulicy

Choroba Parkinsona to postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego, która atakuje część mózgu odpowiedzialną za kontrolowanie ruchu. To właśnie niezgrabność w ruchach i brak kontroli nad własnym ciałem stają się powodem dyskryminacji chorych przez otoczenie. 62 procent badanych uważa, że społeczeństwo ma niewielką świadomość na temat objawów tej choroby. Więcej niż 37 procent z nich czuje się z tego powodu wykluczona, a 60 procent jest poddenerwowana i czuje się niekomfortowo. Badania wskazują również, że chorzy doświadczają dyskryminacji nie tylko ze strony obcych. 10 procent chorych z powodu swojej przypadłości bywa źle traktowana w pracy, a aż 30 procent przyznała, że inaczej traktują ich także przyjaciele i znajomi.

Autor: mś//tka / Źródło: bbc.com

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | Jens Langner