Świat

Wywieźli go z aresztu. "Chodzi o bezpieczeństwo"

Świat

Polański wywieziony z aresztu
TVN24, PAP/EPAPolański wywieziony z aresztu

Roman Polański został ze względów bezpieczeństwa i ochrony osobistej przeniesiony z aresztu w Winterthur w "inne miejsce" przed przewidywanym na piątek zwolnieniem go za kaucją - oznajmiło w czwartek szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości.

Folco Galli, rzecznik ministerstwa poinformował, że reżyser opuścił więzienie i przebywa obecnie poza aresztem. Jednak ze względu na potrzebę zapewnienia Polańskiemu bezpieczeństwa i prywatności, miejsce to nie zostało ujawnione.

Galli nadal oczekuje jednak, że do domu w Gstaad reżyser zostanie przewieziony w piątek. - Roman Polański w piątek zostanie osadzony w areszcie domowym w swej alpejskiej willi w Gstaad - powiedział w środę rzecznik ministerstwa Folco Galli.

Złapany po latach

Roman Polański został zatrzymany na lotnisku w Zurychu 26 września tego roku na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym. USA przedstawiły już Szwajcarom wniosek o jego ekstradycję, który jest rozpatrywany przez sąd federalny. Od jego decyzji Polański może się jeszcze odwoływać.

Amerykański wymiar sprawiedliwości zarzuca reżyserowi, że w 1977 roku uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem postępowania karnego w USA Polański zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP/EPA