Świat

Wysyłają na Falklandy atomowy okręt z pociskami Tomahawk

Świat

royalnavy.mod.ukHMS Talent jest jednym z podwodnych okrętów o napędzie atomowym Royal Navy

Zmodernizowany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent, typu Trafalgar, uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk, zostanie wkrótce wysłany z Kapsztadu w RPA w rejon Falklandów - poinformowały w niedzielę brytyjskie media.

Mimo, że HMS Talent (rok budowy 1988) nie przewozi pocisków nuklearnych, skierowanie go ku Falklandom interpretowane jest jako demonstracja siły w związku z rosnącym napięciem w stosunkach brytyjsko-argentyńskich.

Trafalgar to typ nowoczesnych okrętów podwodnych o napędzie atomowym, którego przeznaczeniem jest tropienie i niszczenie okrętów wojennych i łodzi podwodnych. Królewska marynarka wojenna ma ich siedem.

W lutym argentyński MSZ oskarżył Londyn o eskalację zbrojeń w rejonie Falklandów. Wcześniej brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło doniesienia o wysłaniu tam nowoczesnego niszczyciela HMS Dauntless (typ 45). HMS Dauntless to najnowocześniejszy obecnie okręt brytyjskiej marynarki, którego budowa kosztowała 1 mld funtów. Jego zadaniem jest m. in. niszczenie systemów obrony przeciwlotniczej.

30. rocznica bitwy o San Carlos

W poniedziałek 21 maja przypada 30. rocznica desantu morskiego (Operacji Sutton) i bitwy o San Carlos, w której brytyjski korpus ekspedycyjny poniósł znaczne straty podczas brytyjsko-argentyńskiej wojny o Falklandy.

”The Sun”, powołując się na źródła wojskowe, twierdzi, że HMS Talent pozostanie na południowym Atlantyku dłuższy czas i stawi się w miejscu swego przeznaczenia 14 czerwca, w rocznicę zwycięstwa Brytyjczyków w wojnie o Falklandy. Argentyńskie wojska okupowały wyspy przez 74 dni.

Niesłabnący konflikt

Nowym źródłem napięcia w stosunkach obu krajów był sfilmowany ukrytą kamerą film, pokazujący argentyńskiego hokeistę na trawie Fernando Zylberberga trenującego na Falklandach na stopniach pomnika ku czci ofiar wojny w Port Stanley. Hokeista przygotowuje się do igrzysk w Londynie. Argentyna zrobiła z filmiku ukazującego Zylberberga klip propagandowy, który kończy się sloganem: ”By konkurować na ziemi brytyjskiej, trenujemy na ziemi argentyńskiej” - pisze ”The Sun”.

Sporną kwestią między Buenos Aires a Londynem jest także eksploatacja złóż ropy w rejonie archipelagu Falklandów.

W Staffordshire, gdzie znajduje się słynny brytyjski cmentarz wojskowy Arboretum Narodowe (National Memorial Arboretum), odsłonięto w niedzielę pomnik ku czci 255 Brytyjczyków poległych w wojnie falklandzkiej.

Elementem obchodów 30. rocznicy konfliktu o Falklandy był przelot bombowca Vulcan - ostatniego technicznie sprawnego samolotu tego typu, wykorzystywanego w wojnie 1982 roku.

Władze Argentyny, które wysuwają wobec Falklandów roszczenia terytorialne (nazywają je Malwinami) oskarżają Londyn o podejmowanie agresywnych i prowokacyjnych kroków. W Argentynie protestowano m. in. przeciwko skierowaniu na Falklandy księcia Williama, który przez 6 tygodni służył tam jako pilot helikoptera ratunkowego.

zś//gak

Źródło: PAP, The Sun

Źródło zdjęcia głównego: royalnavy.mod.uk