Wystrzelili rakietę, nie dostaną żywności z USA

Świat

Aktualizacja:

Korea Północna nie otrzyma od USA pomocy w postaci 240 tysięcy ton żywności - ogłosił Biały Dom. Decyzję Amerykanie podjęli z powodu nieudanej próby rakietowej, podjętej mimo sprzeciwu i ostrzeżeń społeczności międzynarodowej.

- Wysiłki Korei Północnej zmierzające do wystrzelenia rakiety jednoznacznie wskazują, iż nie można wierzyć w to, że spełni ona swe zobowiązania. Dlatego też nie zrealizujemy porozumienia o jakiejkolwiek pomocy dla tego kraju - oświadczył Ben Rhodes, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) przy Białym Domu.

Wysiłki Korei Północnej zmierzające do wystrzelenia rakiety jednoznacznie wskazują, iż nie można wierzyć w to, że spełni ona swe zobowiązania. Dlatego też nie zrealizujemy porozumienia o jakiejkolwiek pomocy dla tego kraju. Ben Rhodes, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) przy Białym Domu

Za próbę nie ma jedzenia

Korea Północna, której wielu mieszkańców cierpi głód, miała otrzymać od USA 240 tys. ton żywności. W zamian Phenian na początku marca ogłosił moratorium na testy nuklearne, wzbogacanie uranu i wystrzeliwanie pocisków rakietowych dalekiego zasięgu. Ponadto zgodził się, by inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zweryfikowali na miejscu wstrzymanie działań na terenie kompleksu jądrowego Jongbion.

Jednak w piątek Korea Północna wystrzeliła rakietę nośną, która miała wynieść na orbitę okołoziemską satelitę meteorologicznego.

Nieudane wystrzelenie

Po kilku godzinach Phenian przyznał, że próba wystrzelenia rakiety się nie powiodła. Unha-3 według informacji z Korei Południowej i Japonii leciała jedynie minutę. Zdaniem USA w rzeczywistości był to test międzykontynentalnego pocisku balistycznego o zasięgu 6-9 tys. kilometrów.

Wielu obserwatorów uważa, że po nieudanej próbie rakietowej Phenian może przeprowadzić trzeci test jądrowy, aby dowieść swej militarnej potęgi.

Społeczność międzynarodowa, w tym Polska, potępiła próbę rakietową jako pogwałcenie międzynarodowych zobowiązań wynikających z rezolucji 1874 Rady Bezpieczeństwa ONZ i moratorium przyjętego przez Phenian. Japonia i USA określiły wystrzelenie rakiety jako prowokację, Chiny natomiast zaapelowały o spokój i wstrzemięźliwość.

Źródło: reuters, pap