Płonął kolejny przeludniony ośrodek dla uchodźców. "Ten koszmar musi się skończyć!"

Świat


W nocy z poniedziałku na wtorek w przeludnionym obozie dla imigrantów na greckiej wyspie Samos wybuchł pożar. Spłonęło kilka namiotów i kontenerów, a kilkaset osób zostało bez dachu nad głową. To kolejny pożar przeludnionego ośrodka dla uchodźców w Grecji w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Straż pożarna poinformowała, że pożar wybuchł przed obozem, a później się rozprzestrzenił. Według policji wcześniej trzech Syryjczyków trafiło do szpitala z ranami kłutymi, które odnieśli podczas walki z grupą Afgańczyków.

Jak poinformowali Lekarze bez Granic (MSF), 600 osób znalazło schronienie u organizacji pomocowych. Dwa tygodnie wcześniej pożar wybuchł w przeludnionym ośrodku dla imigrantów na wyspie Lesbos.

Przeludnione ośrodki. "Ten koszmar musi się skończyć"

W przewidzianym dla 650 osób obozie na Samos - według lokalnych władz - przebywa nawet 5,7 tysiąca osób.

MSF szacuje, że połowa mieszkańców obozu to kobiety i dzieci. "Ten koszmar musi się skończyć!" - napisano na Twitterze. "Dzieci i inne osoby wymagające szczególnej opieki muszą być ewakuowane z greckich wysp w bezpieczne miejsce" - dodano.

Przedstawiciel lokalnych władz Kostas Mutzuris określił obecną sytuację na greckich wyspach jako "tragiczną" i wezwał rząd do podjęcia działań. Ateny ogłosiły wdrożenie surowszych przepisów migracyjnych w celu rozwiązania kryzysu. Planowana jest między innymi deportacja 10 tysięcy migrantów do końca bieżącego roku.

"Grecja może nie poradzić sobie z napływem uchodźców"

Według danych ONZ ponad połowa uchodźców i imigrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, która dotarła w tym roku do Unii Europejskiej, była wcześniej w Grecji.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało, że we wrześniu do Grecji dotarło ponad 12 tysięcy osób.

Komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos, przemawiając we wtorek w greckim parlamencie, zaznaczył, że Grecja może nie poradzić sobie z możliwym napływem uchodźców w wyniku tureckiej ofensywy w północno-wschodniej Syrii.

- Presja wywierana obecnie na ludzi na granicy turecko-syryjskiej może doprowadzić do tego, że kilka tysięcy Syryjczyków albo innych osób zamieszkujących region będzie chciało przekroczyć granicę z Turcją. A co wtedy się stanie? To byłoby katastrofalne dla Grecji i Europy - ostrzegł komisarz.

Przepełnione obozy dla uchodźców w Grecji Adam Ziemienowicz | PAP

Autor: akw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STR

Tagi:
Raporty: