Świat

Wysłannik USA uda się do Kataru i Afganistanu w sprawie negocjacji pokojowych

Świat


Zalmay Khalilzad, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do Afganistanu, wyruszy do Ad-Dauhy, stolicy Kataru, gdzie będzie kontynuował negocjacje pokojowe z talibami - poinformował Departament Stanu USA. Dodał, że później Khalilzad uda się do Kabulu na konsultacje z władzami.

"W Ad-Dausze ambasador Zalmay Khalilzad wznowi rozmowy z talibami w ramach ogólnych wysiłków w celu ułatwienia procesu pokojowego, który zakończyłby konflikt w Afganistanie" - poinformował Departament Stanu.

Jak dodano w komunikacie, "w Kabulu przeprowadzi konsultacje z kierownictwem afgańskiego rządu na temat procesu pokojowego oraz będzie wspierał pełne przygotowania do wewnętrznych negocjacji w Afganistanie".

W ubiegłym tygodniu zakończyła się kolejna, ósma runda rozmów talibów z USA na temat porozumienia w sprawie wycofania amerykańskich żołnierzy z Afganistanu. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid określił wtedy rokowania jako "długie i użyteczne".

Prace nad "mapą drogową na rzecz pokoju"

Oczekuje się, że planowane porozumienie obejmie gwarancje ze strony talibów, że Afganistan nie będzie bazą dla innych grup ekstremistycznych. Może również zawierać zapisy o zawieszeniu broni i negocjacjach talibów z innymi przedstawicielami Afganistanu, chociaż talibowie odmówili negocjacji z rządem afgańskim, uważając go za marionetkę Waszyngtonu.

Na początku lipca afgańscy politycy i talibowie zobowiązali się do stworzenia "mapy drogowej na rzecz pokoju" oraz rozpoczęcia kontrolowanego procesu pokojowego. Jednak pod koniec lipca talibowie odmówili prowadzenia bezpośrednich rozmów z rządem centralnym w Kabulu.

Po blisko 18 latach wojny w Afganistanie talibowie kontrolują obecnie połowę terytorium Afganistanu.

Talibowie w AfganistaniePAP / TVN24

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP