"Kampania aresztowań i przemoc". ONZ potępia represje Hamasu podczas demonstracji

Świat


Specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wschód Nikołaj Mładenow potępił w niedzielę brutalne represje ze strony radykalnego palestyńskiego ruchu Hamas wobec uczestników pokojowych demonstracji w Strefie Gazy. Demonstranci sprzeciwiali się wzrostowi kosztów utrzymania.

Od czwartku setki Palestyńczyków demonstrują w wielu miejscowościach Strefy Gazy przeciwko rosnącej drożyźnie w palestyńskiej enklawie kontrolowanej przez Hamas i poddanej dotkliwej izraelskiej blokadzie gospodarczej.

W reakcji na nie siły bezpieczeństwa Strefy Gazy zatrzymały w ciągu tych paru dni dziesiątki dziennikarzy i członków organizacji działających w obronie praw człowieka.

Brak reakcji Hamasu

"Zdecydowanie potępiam kampanię aresztowań i przemoc, jakiej dopuściły się w ciągu tych ostatnich trzech dni siły bezpieczeństwa działające pod kontrolą Hamasu wobec demonstrantów, w tym kobiet i dzieci" - oświadczył Mładenow w wydanym w niedzielę komunikacie.

"Szczególnie niepokoją mnie brutalne ataki na dziennikarzy i pracowników niezależnej komisji ds. praw człowieka, a także rewizje przeprowadzane w prywatnych domach" - napisał specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

"Ciężko doświadczona od długiego czasu ludność Gazy protestuje przeciwko swej katastrofalnej sytuacji ekonomicznej i domaga się poprawy warunków życia w Strefie Gazy. Ma prawo do manifestowania bez narażania się na represje" - dodał Mładenow.

Brak na razie bezpośredniej reakcji Hamasu na oświadczenie specjalnego wysłannika ONZ.

Dotkliwe ubóstwo

Hamas kontroluje Strefę Gazy od odsunięcia w 2007 roku od udziału w administrowaniu swego rywala, umiarkowanego Fatahu.

Z wyjątkiem protestów przeciwko powtarzającym się od dwóch lat przerwom w dostawach energii elektrycznej manifestacje, których uczestnicy domagają się rozwiązania kwestii administracji w Strefie Gazy na zasadzie porozumienia wewnątrz ruchu palestyńskiego, są rzadkie i szybko tłumione.

Od przeszło dziesięciu lat Strefa Gazy poddana jest ścisłej blokadzie gospodarczej ze strony Izraela. Na niedużym terytorium wtłoczonym między Egipt, Izrael i Morze Śródziemne żyje około dwóch milionów Palestyńczyków nękanych dotkliwym ubóstwem.

Autor: kz,mm / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 2.0 | Hoheit