Wysłała chłopakowi zdjęcie piersi, on przesłał je dalej. To przestępstwo

Shutterstock"Selfie" w Wielkiej Brytanii tylko do pewnej granicy

Brytyjscy nieletni, wysyłający sobie nawzajem nagie selfie, popełniają przestępstwo. Przekonała się o tym oficjalnie pouczona przez policję para nieletnich Brytyjczyków. Uniknęli wyroku, ale sprawa pozostanie w ich aktach - informuje BBC.

Nastolatka wysłała swojemu chłopakowi zdjęcie piersi. Ten, gdy para się pokłóciła, wysłał je znajomym. Sprawa trafiła do policji w hrabstwie Nottinghamshire, która czyn zakwalifikowała jako rozpowszechnianie nieprzyzwoitych zdjęć nieletnich.

Partnerowi też nie wyślą

Za to przestępstwo grozi do 10 lat więzienia oraz wpisanie na oficjalną listę przestępców seksualnych na czas określony lub nie. Do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięte nawet 10-letnie dzieci.

Pomimo iż 16- i 17-latkowie w świetle brytyjskiego prawa mogą uprawiać seks, to wysyłanie nieprzyzwoitych zdjęć osób poniżej 18 roku życia jest przestępstwem, nawet jeśli jest to własne zdjęcie wysyłane do partnera.

Policja zaznacza, że nie stara się robić z dzieci przestępców. Często, jeśli podejrzani są w podobnym wieku, zamiast aresztowania, proponowane jest im wsparcie. Funkcjonariusze podkreślają jednak, że zależy im, aby dzieci i ich rodzice mieli świadomość, że wysyłanie takich zdjęć jest bardzo poważnym przestępstwem.

Co czwarty nastolatek wysłał nagie zdjęcie

Przed rozpoczęciem wakacji szkolnych policja wysłała list z ostrzeżeniem do wszystkich szkół w hrabstwie Nottinghamshire. Autor listu podkreślił, że alarmująca jest skala problemu.

Nastolatkowie rozsyłają sobie nagie zdjęcia przez portale społecznościowe, MMS-y czy aplikacje na telefony.

W badaniu przeprowadzonym przez organizację ChildLine wśród brytyjskich nastolatków w wieku od 13 do 18 lat, 60 proc. ankietowanych powiedziało, że zostali poproszeni o wysłanie swojego nagiego zdjęcia. Ok. 40 proc. przyznało, że takie zdjęcie sobie zrobiło, a około 1/4 je także wysłała. Ponad połowa otrzymała nieprzyzwoite selfie, w większości od partnera, 1/3 od nieznajomego.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości