TVN24 | Świat

Szefowa Komisji Europejskiej: możliwe jest wszczęcie procedury naruszeniowej wobec Polski

TVN24 | Świat

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP
Komisja Europejska zabrała głos w sprawie orzeczenia TK. Relacja korespondenta TVN24
Komisja Europejska zabrała głos w sprawie orzeczenia TK. Relacja korespondenta TVN24 TVN24
wideo 2/22
TVN24Komisja Europejska zabrała głos w sprawie orzeczenia TK. Relacja korespondenta TVN24

Podczas środowego posiedzenia unijnych komisarzy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury naruszeniowej bądź procedury o naruszenie praworządności z artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej.

W środę odbyło się posiedzenie unijnych komisarzy pod przewodnictwem szefowej KE Ursuli von der Leyen. Podczas konferencji prasowej komisarz do spraw energii Kadri Simson relacjonowała przebieg obrad kolegium. Zreferowała między innymi wypowiedź Ursuli von der Leyen dotyczącą Polski.

- Przewodnicząca podkreśliła, że naszym celem musi być zapewnienie, że prawa polskich obywateli są chronione i że wszyscy będą mogli korzystać z dobrodziejstw Unii Europejskiej, jak wszyscy pozostali obywatele. Wyjaśniła, że wciąż trwa pogłębiona analiza tego wyroku, ale po wstępnej ocenie widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego.

Von der Leyen - według relacji Simson - "przedstawiła serię możliwych reakcji: od nowej procedury naruszeniowej, przez zastosowanie mechanizmu warunkowości, po procedurę z artykułu 7".

Ursula von der LeyenEPA/ARIS OIKONOMOU

Trybunał Konstytucyjny o przepisach europejskich

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej, zajmował się w czwartek sprawą zainicjowaną wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego z końca marca, dotyczącą zgodności z konstytucją niektórych z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. TK uznał w wyroku, że część przepisów unijnych, o które pytał szef rządu, jest niezgodna z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku Komisja Europejska przekazała, że szczegółowo go przeanalizuje i zdecyduje o dalszych krokach. Zapowiedziała przy tym, że "nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii".

"Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że: prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi; wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych" - podała w komunikacie KE.

Autor:ads/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/ARIS OIKONOMOU