Świat

Wypuścić zatrzymanych. Prawie wszystkich

Świat


Zwolnienie wszystkich osób zatrzymanych w następstwie antyrządowych demonstracji, oprócz tych, którzy popełniły przestępstwa "przeciwko narodowi i obywatelom", nakazał prezydent Syrii Baszar Asad. Jednocześnie prezydent utworzył nowy rząd.

Według państwowej agencji SANA, Asad podjął decyzję o zwolnieniu zatrzymanych po spotkaniu m.in. z przedstawicielami środowisk religijnych. Ogłaszając decyzję prezydenta, telewizja państwowa nie sprecyzowała, ile osób wyjdzie na wolność.

Nowy rząd...

Jednocześnie w czwartek telewizja państwowa podała, że Asad utworzył nowy rząd na miejsce poprzedniego gabinetu Mohammeda Nadżiego el-Otariego, który podał się do dymisji 29 marca.

Nowym premierem został minister rolnictwa i reformy rolnej w poprzednim gabinecie, Adil Safar. Teki zachowali szefowie głównych resortów: obrony, spraw zagranicznych, ds. ropy naftowej i bogactw naturalnych oraz ds. nawadniania.

Ministrem spraw wewnętrznych został generał Mohammed Ibrahim al-Szar.

...ma przeprowadzić reformy

Rząd Safara ma przeprowadzić program reform, zakładający m.in. zniesienie stanu wyjątkowego, który obowiązuje od 1963 r., liberalizację prasy i wprowadzanie pluralizmu politycznego. Przeprowadzenia tych reform domagają się uczestnicy protestów.

W Syrii rząd i tak ma niewielki wpływ na bieg spraw państwowych, gdyż rzeczywista władza skupia się w rękach Asada, jego klanu oraz aparatu bezpieczeństwa.

W Syrii od połowy marca trwają demonstracje przeciwko autorytarnym rządom prezydenta. Protesty były krwawo tłumione przez siły bezpieczeństwa, które zdaniem obrońców praw człowieka zabiły ponad 100 osób. Władze o strzelanie do protestujących i sił bezpieczeństwa oskarżają "uzbrojone bandy" i "przestępców".

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości