29 niemieckich turystów zginęło w wypadku na Maderze. Na wyspę leci szef MSZ

Świat

Aktualizacja:

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas udaje się na portugalską Maderę, gdzie w środę doszło do tragicznego wypadku autokaru wiozącego turystów z Niemiec. W zdarzeniu zginęło 29 osób, a 27 zostało rannych. Wszystkie ofiary śmiertelne były obywatelami Niemiec.

Jak oświadczył w czwartek Heiko Maas, jeszcze tego samego dnia planuje on polecieć na Maderę. Towarzyszyć ma mu zespół lekarzy, psychologów i pracowników konsulatu, którzy zapewnią wszelką możliwą pomoc tym, którzy ucierpieli w wypadku autokaru. Podziękował również władzom Portugalii za ich dotychczasową pomoc.

Władze wyspy Madera w związku z wypadkiem ogłosiły trzydniową żałobę.

Tragiczny wypadek autokaru

Z informacji, jakie przekazały władze maderskiej gminy Santa Cruz, wynika, że w środowym wypadku autokaru zginęło 17 kobiet i 11 mężczyzn. 29. ofiara zmarła w szpitalu w Funchal - podała dyrekcja tej placówki, nie informując o płci tej osoby.

Jak później sprecyzowały lokalne władze, wszystkie ofiary śmiertelne to obywatele Niemiec.

27 innych osób zostało rannych. Dwie z nich zostały już wypisane ze szpitala. Według MSZ w Lizbonie, z wyjątkiem dwójki portugalskich rannych - kierowcy autobusu i przewodnika grupy - wszyscy przebywający w szpitalach poszkodowani to obywatele Niemiec.

- Nie mam słów na opisanie tego, co się stało - oświadczył burmistrz miasta Santa Cruz Filipe Sousa.

Media: zawiodły hamulce

Do zdarzenia doszło w środę o godz. 18.30 czasu lokalnego. Według lokalnych mediów w autokarze, który wyjechał z jednego z lokalnych hoteli, nastąpiła awaria układu hamulcowego, informacji tej nie potwierdzili jednak dotychczas śledczy. Jadący w dół pojazd wypadł z drogi, uderzył w znajdujący się w pobliżu pobocza mur i spadł kilka metrów w dół.

W akcji ratowniczej wzięły udział załogi z 20 pojazdów służb medycznych oraz straży pożarnej. W trakcie akcji konieczne było użycie sprzętu do rozcięcia karoserii, aby dostać się do niektórych ofiar.

Według lokalnych mediów kierowca autokaru miał duże doświadczenie w kierowaniu pojazdami na wyspie, a droga, po której jechał, była sucha.

Autokar "w dobrym stanie technicznym"

Jak w środę poinformował wicepremier regionalnego rządu Madery Pedro Calado, autokar został wyprodukowany w 2014 roku. Podczas konferencji prasowej podkreślił, że pojazd "był w dobrym stanie technicznym".

Calado oświadczył, że przyczyny wypadku, do którego doszło w pobliżu miejscowości Canico, w południowo-wschodniej części wyspy, są badane przez ekspertów.

Zaprzeczył, jakoby w najbliższych godzinach miał rozpocząć się transport rannych z Madery do Portugalii kontynentalnej. Dodał, że poszkodowani w wypadku pozostaną na Maderze, gdyż władze miejscowego szpitala nie wyraziły zgody na przetransportowanie rannych.

Do wypadku doszło w miejscowości Canico na MaderzeMapy Google, tvn24.pl

Autor: adso,momo,mm / Źródło: PAP, Reuters, TVI24, BBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA | Homem Gouveia