"Wypaczona" historia u Grassa

Grass pod ostrzałemtvn24 | TVN24

Z ostrą reakcją ze strony Izraela spotkał się najnowszy tomik wierszy Guentera Grassa, w którym niemiecki laureat nagrody Nobla chwali izraelskiego fizyka atomowego Mordechaja Vanunu. MSZ Izraela skrytykowało pisarza, uznając, że ten przedstawia historię "w sposób wypaczony".

Niedawno ukazany tomik wierszy "Eintagsfliegen" ("Jętki") zawiera 87 utworów dotyczących m.in. problemów Europy, sytuacji w Grecji oraz Niemiec. Guenter Grass wychwala w nim Vanunu jako "bohatera" i "wzór do naśladowania".

W wierszu "Bohater naszych czasów" Grass napisał: "Tak nazywa się bohater, który miał nadzieję, że przysłuży się swemu krajowi, przyczyniając się do tego, by prawda wyszła na jaw".

Poeta apeluje do sędziów, by uznali naukowca za "sprawiedliwego, który pozostał wierny swemu krajowi". Grass wzywa równocześnie do ujawniania tajemnic wojskowych, wszędzie tam, gdzie produkowana jest broń masowego rażenia - w "Teksasie, Kilonii, Chinach, Iranie i Rosji". W kilońskiej stoczni budowane są łodzie podwodne dla Izraela, które - zdaniem mediów - mogą zostać uzbrojone w głowice atomowe.

Vanunu to Izraelczyk, który uczestniczył w badaniach nad bronią jądrową i ujawnił informacje o izraelskiej bombie atomowej. Obsesyjna kampania

Rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jigal Palmor zarzucił pisarzowi, że przedstawia historię "w sposób wypaczony". Stowarzyszenie hebrajskich pisarzy oświadczyło, że Grass prowadzi "obsesyjną kampanię" przeciwko Izraelowi.

- Grass odmawia Izraelowi prawa do samoobrony - stwierdził prezes stowarzyszenia Herzl Chakak. Jego zdaniem "rasizm nazistowskiego systemu przeniknął do genów pisarza". - Grass prowadzi krucjatę przeciwko Izraelczykom - dodał Chakak.

Skandal za skandalem

W kwietniu Grass wywołał skandal publikując wiersz, w którym ostrzegał przed izraelskim atakiem na Iran i krytykował rząd Izraela, sugerując, że kraj ten jako mocarstwo atomowe zagraża pokojowi na świecie. Zarzucił Zachodowi, że toleruje politykę Izraela w obawie przed zarzutem o antysemityzm.

Utwór wywołał falę krytyki nie tylko ze strony Izraela, ale także ze strony dużej części niemieckiej opinii publicznej. Grassowi zarzucono antysemityzm i nieodpowiedzialne postępowanie, brak wyczucia i ignorancję w kwestii bliskowschodniej.

Nie tylko pisarz

Pochodzący z Gdańska pisarz otrzymał w 1999 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. gdańska trylogia - powieści "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963).

Grass wielokrotnie angażował się politycznie - w latach 60. i 70. popierał - wbrew większości obywateli RFN - politykę pojednania z Polską kanclerza Willy Brandta. Ostro krytykował interwencję USA w Iraku. W 2006 roku nieoczekiwanie ujawnił, że pod koniec wojny jako 17-latek służył w hitlerowskiej formacji wojskowej Waffen-SS.

Autor: twis//bgr/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24