Co dalej na drodze Wielkiej Brytanii do wyjścia z Unii

Świat

Jest nowe porozumienie w sprawie brexitu TVN24 BiS
wideo 2/36

Po poparciu porozumienia przez 27 państw Unii Europejskiej, teraz czas na zaakceptowanie umowy przez brytyjską Izbę Gmin i Parlament Europejski, na końcu zaś ponowna, formalna akceptacja rozwiązania przez państwa członkowskie - tak ma wyglądać harmonogram prac dotyczących brexitu w najbliższych dniach.

We czwartek brytyjscy i unijni negocjatorzy osiągnęli porozumienie w sprawie brexitu. Rozwiązana została w nim najtrudniejsza kwestia - granicy brytyjsko-irlandzkiej, a dokładnie między wchodzącą w skład Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a Republiką Irlandzką.

Co dalej?

Zgoda na nową umowę w sprawie brexitu w Brukseli oznacza, że teraz kwestia wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty znów wróci na Wyspy.

Tam Izba Gmin zbierze się w sobotę na specjalnym posiedzeniu. Jeżeli przyjmie umowę wynegocjowaną przez rząd Borisa Johnsona, kolejny unijny szczyt w sprawie brexitu nie będzie już potrzebny.

Po Izbie Gmin umowę powinien w przyszłym tygodniu ratyfikować Parlament Europejski. Może się to stać w trakcie posiedzenia w Strasburgu, które zaczyna się w najbliższy poniedziałek i trwać będzie do czwartku.

Później, jeśli wszystkie poprzednie kroki zostaną wykonane, umowę - kwalifikowaną większością - będą musiały przyjąć państwa w Radzie Unii Europejskiej.

Większość kwalifikowana w Radzie UE oznacza 55 proc. głosów "za" wśród 27 członków Wspólnoty (14) reprezentujących co najmniej 65 proc. ogółu ludności Unii. Wstrzymanie się od głosu jest traktowane w tej sytuacji jako głos "przeciw".

Art. 50 unijnego traktatu nie przewiduje ratyfikacji porozumienia na poziomie parlamentów krajowych, jednak poszczególne państwa mogą mieć wewnętrzną procedurę uzyskania zgody od parlamentu na ostateczne zatwierdzenie umowy.

Granica między Irlandią a Irlandią PółnocnąReuters/PAP

Kluczowy szczyt "28"

Unijny szczyt rozpoczął się w czwartek po południu tradycyjnie od wymiany poglądów unijnych przywódców z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Następnie kraje "27" (bez Zjednoczonego Królestwa) wysłuchały premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

Potem o umowie w sprawie brexitu mówił główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej Michel Barnier. Barnier poinformował, że porozumienie osiągnięte w czwartek w Brukseli daje pewność obywatelom, firmom, a także z punktu widzenia rozliczenia finansowego między UE i Wielką Brytanią. Jak zaznaczył, umowa zawiera zapisy o okresie przejściowym, który ma potrwać do końca 2020 roku. W tym czasie niewiele się zmieni poza tym, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich.

Okres ten może być przedłużony o rok lub dwa lata, jeśli zgodzą się na to obie strony. W porozumieniu udało się też osiągnąć kompromis w kwestii irlandzkiej.

Ocena brexitu w EuropiePAP/Małgorzata Latos

Autor: momo/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: