Litwa i Norwegia wymieniły szpiegów z Rosją

Świat

Aktualizacja:

Litwa i Norwegia dokonały w piątek wymiany szpiegów z Rosją - poinformował szef litewskiego kontrwywiadu Darius Jauniskis. Dwóch Rosjan zostało wymienionych na dwóch Litwinów i Norwega, skazanych w Rosji za szpiegostwo. Kilka godzin wcześniej kancelaria prezydenta Litwy podała, że Gitanas Nauseda podpisał dekret w sprawie ułaskawienia dwóch obywateli Rosji skazanych w 2017 roku za szpiegostwo.

Wymiana została przeprowadzona w południe czasu miejscowego na granicy rosyjsko-litewskiej. Szef litewskiego kontrwywiadu przekazał, że wymieniony Norweg to skazany na 14 lat więzienia w Rosji za szpiegostwo Frode Berg.

Władze litewskie przekazały, że Berg został przewieziony do ambasady Norwegii w Wilnie. Premier Norwegii Erna Solberg potwierdziła, że Berg został przekazany norweskiej placówce dyplomatycznej na Litwie.

Podpisany dekret

Wcześniej strona litewska poinformowała, że dwóch Rosjan zostało tego dnia ułaskawionych dekretem podpisanym przez prezydenta Gitanasa Nausedę.

Rosjanie zostali ułaskawieni na mocy nowych przepisów dotyczących wymiany szpiegów.

Oprócz Rosjan, prezydent ułaskawił także trzech obywateli Litwy.

Litewska agencja BNS jeszcze w październiku informowała, że Rosjanie Nikołaj Filipczenko i Siergiej Moisiejenko mogą zostać wymienieni na Litwinów Jewgienija Mataitisa i Aristidasa Tamosaitisa oraz na Norwega Frode'a Berga.

Skazani za szpiegostwo

Według przedstawicieli litewskich władz Filipczenko pracował dla rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i próbował rekrutować ważnych litewskich urzędników. Został skazany na 10 lat więzienia i nie odwołał się od wyroku.

Moisiejenko został skazany na 10,5 roku więzienia za zwerbowanie litewskiego kapitana służącego w głównej bazie lotniczej w Szawlach na północy Litwy. Moisiejenko nie przyznał się do winy.

Również dwóch obywateli Litwy zostało skazanych w 2016 roku za przekazywanie tajemnic wojskowych rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu.

Berg, emerytowany funkcjonariusz norweskiej straży granicznej, został zatrzymany pod koniec 2017 roku, gdy otrzymywał dokumenty dotyczące rosyjskiej marynarki wojennej. Według prokuratury zbierał informacje o rosyjskich atomowych okrętach podwodnych. Został oskarżony o współpracę z wywiadem norweskim i skazany na 14 lat więzienia. Berg potwierdził, że jeździł do Rosji na prośbę pracowników służb norweskich, pełniąc rolę kuriera, ale nie miał rozeznania, czym dokładnie się zajmował i jakie grożą mu konsekwencje.

Frode Berg został skazany na 14 lat kolonii karnej. Nie odwoływał się od wyrokuEast News

Autor: tas/adso / Źródło: PAP, bns.lt, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock