Świat

"Wymaże to, co mówił i zacznie od nowa"

Świat


Gafa doradcy Mitta Romney'a dostarczyła nowej amunicji rywalom faworyta Partii Republikańskiej (GOP) do nominacji prezydenckiej i przypomniała o jego skłonności do zmiany poglądów zależnie od doraźnych potrzeb politycznych. Eric Fehrnstrom stwierdził bowiem, że wkrótce jego szef "zmieni taktykę o 180 stopni" i tak jak to się robi w zabawce dla dzieci - "zmaże wszystko, co do tej pory mówił" i "zacznie od nowa".

Doradcę Romney'a zapytano w środę w telewizji CNN, czy przeciwnicy jego szefa w prawyborach nie zmuszą go do nadmiernego poparcia prawicowej ideologii wyznawanej przez konserwatywnych republikanów, co z kolei utrudniłoby mu zjednanie sobie umiarkowanych wyborców w walce z prezydentem Barackiem Obamą.

Polityka jak zabawa dla dzieci

Fehrnstrom odpowiedział, że nie stanowi to dla niego zmartwienia, bo w kampanii w wyborach prezydenckich Romney zmieni taktykę o 180 stopni. - Myślę, że naciśniemy guzik resetu na jesienną kampanię. Wszystko się zmienia. To prawie jak w Etch a Sketch - potrząsa się tym i zaczyna od nowa - powiedział doradca kandydata.

Etch a Sketch to popularny gadżet - zabawka do rysowania za pomocą dwóch gałek umieszczonych po bokach plastikowej ramy, w której znajduje się szklany ekran. Rysuje się rylcem poruszającym się - przez kręcenie gałkami - w białym proszku aluminiowym pod szklanym ekranem. Wraz z przesuwaniem się rylca na ekranie powstają czarne linie. Aby zmazać wykonany rysunek, wystarczy obrócić gadżet i wstrząsnąć nim - jak o tym przypomniał doradca Romney'a.

"To bardzo uspokajające"

Jego metafora wywołała złośliwe komentarze głównego rywala Romney'a w wyścigu po nominację, Ricka Santoruma. - Bierzecie cokolwiek on powie, potrząsacie tym i już tego nie ma. W wyborach prezydenckich będzie całkiem nowy obrazek. To powinno być dla was bardzo uspokajające - ironizował były senator. Od dawna atakuje on Romneya jako "fałszywego" konserwatystę, który zmienia poglądy jak rękawiczki.

Jako gubernator liberalnego Massachusetts Romney popierał np. aborcję i doprowadził do uchwalenia stanowej reformy ochrony zdrowia podobnej do tej, którą przeforsował prezydenta Obama.

W prawyborach partii republikańskiej praktycznie decydują konserwatyści, gdyż głosują częściej niż ich umiarkowani republikanie. Zmusza to kandydatów do nominacji prezydenckiej do licytowania się na wierność wyznawanych przez prawicę zasadom.

Źródło: PAP