Wyleczyli chorego z HIV

Aktualizacja:

Przeszczepiony szpik kostny uleczył pacjenta zakażonego wirusem HIV. Doktor Gero Huetter z berlińskiej kliniki Charité ujawnił mediom, że chory na białaczkę i zakażony HIV pacjent od prawie dwóch lat jest wolny od wirusa.

 
Doktor Gero Huetter przeszczepu dokonał prawie dwa lata temu - od tego czasu cierpiący niedawno na białaczkę i zarażony HIV mężczyzna nie ma żadnych oznak choroby PAP/EPA

Huetter ogłosił na konferencji, że uleczenie pacjenta było możliwe, ponieważ dawca szpiku miał genetyczną odporność na HIV. Wydarzenie to może być przełomem w leczeniu AIDS - choroby, której dotąd nie udało się zwalczyć żadnymi metodami. Świat naukowy spodziewa się wprowadzenia w przyszłości terapii genowej, która wyleczy chorych.

Szczęście w nieszczęściu.

"Cudownie" uleczony mężczyzna to 42-letni Amerykanin, żyjący w Niemczech. Został on zainfekowany wirusem HIV ponad dwadzieścia lat temu. Cierpiał również na białaczkę, którą leczy się m.in. właśnie przez przeszczep szpiku kostnego. Można więc powiedzieć, że "dzięki" białaczce chory został wyleczony ze śmiertelnego wirusa.

- Od zabiegu przeszczepu wszystkie testy szpiku, krwi i innych organów dowodzą, że mężczyzna jest uleczony - powiedział w oświadczeniu Huetter. - Ponad 20 miesięcy od zabiegu nie wykryto wirusa HIV w ciele pacjenta - poinformował.

Nadzieja

Ponad 20 miesięcy od zabiegu nie wykryto wirusa HIV w ciele pacjenta Doktor Gero Huetter

Mimo tego sukcesu doktor Andrew Badley z Mayo Clinic w Ameryce Północnej, czołowy specjalista w dziedzinie leczenia HIV, podkreślił, że należy przeprowadzić jeszcze wiele testów, aby mieć absolutną pewność, że pacjent jest zdrowy.

Jest jednak nadzieja, że nieuleczalna dotąd choroba przejdzie do historii. Ale do tego potrzebne będą jeszcze lata badań.

Armie odpornych

Na świecie z powodu AIDS (którą wywołuje wirus HIV) umiera rocznie około dwa miliony ludzi. Według ostrożnych szacunków, 33 miliony ludzi na całym globie jest zarażonych śmiertelnym wirusem.

Odporny na wirus HIV jest jednak co tysięczny mieszkaniec Europy i Ameryki. Ludzie ci mają bowiem mutację genetyczną, która zapobiega przyłączaniu się wirusa HIV do komórek, które atakuje. Właśnie od jednej z tych osób uleczony w Niemczech otrzymał szpik.

Źródło: Associated Press, BBC