Świat

Wykonają zaginione dzieło Beethovena. Pierwszy raz od 200 lat

Świat

wikipedia.orgPortret Beethovena autorstwa Josepha Karla Stielera

W czwartek w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od ponad 200 lat wykonany zostanie fragment zaginionego dzieła Ludwiga van Beethovena, odtworzony na podstawie wczesnych zapisków kompozytora - donosi BBC.

Jest to składająca się z 74 taktów część kwartetu smyczkowego Opus 18 nr 2 z 1799 r. Ostatecznie nie znalazła się ona w utworze, bo Beethoven zastąpił go innym fragmentem skomponowanym rok później.

Oryginał nie przetrwał, ale został zrekonstruowany przez profesora Barry'ego Coopera z Manchester University - jednego z największych znawców muzyki genialnego kompozytora na świecie.

Rękopis jednego z dzieł Beethovena (wikipedia.org) wikipedia.org

Połowa taktów została rozpisana na tylko jeden instrument, więc Cooper musiał sam wypełnić te partie.

Beethoven = perfekcjonista

Oryginał został wysłany patronowi Beethovena, księciu Franzowi Josephowi Maximilianowi Lobkowitzowi w 1799 r., ale został później zmieniony.

- Był perfekcjonistą - tak komentuje decyzję Niemca Cooper. - Uważał, że gdy pisał wcześniejszą część, nie wiedział jeszcze dokładnie, jak komponować kwartety. Każdy inny kompozytor byłby zachwycony po napisaniu tak pięknej części - dodał profesor.

Fragment zostanie wykonany w czwartek przez kwartet smyczkowy Quatuor Danel w Martin Harris Centre w Manchesterze.

Dojdzie do tego 13 lat po tym, gdy prof. Cooper stworzył 10 Symfonię w oparciu o niedokończone notatki Beethovena. Tym razem jednak, podkreśla wykładowca, było znacznie więcej śladów niż przed laty, dlatego odtworzenie zaginionego fragmentu było znacznie prostsze.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org