Wyjątkowa ceremonia w rocznicę D-Day. Weteran lądowania w Normandii wziął ślub

Źródło:
Sky News, Reuters, CBS News

Dwa dni po 80. rocznicy D-Day weteran lądowania w Normandii, 100-letni Harold Terens, wziął ślub. Ceremonia odbyła się w ratuszu w Carentan, oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca rozpoczęcia operacji 6 czerwca 1944 roku. Jego małżonką została 96-letnia Jeanne Swerlin. Po wypowiedzeniu sakramentalnego "tak" nowożeńcy wzięli udział w oficjalnym obiedzie w Pałacu Elizejskim. Wśród gości byli Joe i Jill Biden, Nicolas Sarkozy i Carla Bruni-Sarkozy oraz Salma Hayek i jej mąż Francois-Henri Pinault.  

100-letni Harold Terens i 96-letnia Jeanne Swerlin wzięli ślub. Para pobrała się w sobotę, zaledwie dwa dni po przypadającej na 6 czerwca 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Terens jest jednym z weteranów legendarnej operacji. Wygłaszając weselną przemowę Amerykanin życzył wszystkim "pokoju na całym świecie i uchronienia demokracji". Stwierdził też, że z uwagi na możliwość wypowiedzenia sakramentalnego tak w otoczeniu ukochanej, sobota była "najszczęśliwszym dniem jego życia" - relacjonuje Sky News.

Brytyjski portal przytacza też słowa 96-letniej panny młodej. Jeszcze przed wejściem w związek małżeński Jeanne Swerlin podkreśliła, że "miłość nie jest tylko dla młodych ludzi". - My też miewamy motyle w brzuchu, zdarza nam się też trochę podziałać - przypomniała. Obwieściła także z uśmiechem, że jej wybranek "całuje najlepiej na świecie".

Harold Terens i Jeanne Swerlin wzięli ślub AA/ABACA / Abaca Press / Forum

ZOBACZ TEŻ: Król Karol III podczas obchodów D-Day: jesteśmy ich wiecznymi dłużnikami

100-letni weteran D-Day wziął ślub. "Miłość nie jest tylko dla młodych ludzi"

Para wzięła ślub w ratuszu w Carentan - miejscowości oddalonej o zaledwie 20 kilometrów od "plaży Utah", jednego z kilku miejsc, w których 6 czerwca 1944 roku rozpoczął się desant wojsk alianckich. Choć ceremonia odbyła się w urzędzie gminy, z uwagi na amerykańskie obywatelstwo pary młodej, miała ona charakter wyłącznie symboliczny.

Po jej zakończeniu małżonkowie udali się do Pałacu Elizejskiego, gdzie wzięli udział w organizowanym przez prezydenta Francji uroczystym obiedzie. Wśród zaproszonych byli także Joe i Jill Biden, Nicolas Sarkozy i jego żona Carla Bruni-Sarkozy, Salma Hayek i jej mąż Francois-Henri Pinault, a także były tenisista John McEnroe i jego żona piosenkarka Patty Smyth. Wydarzenie uświetnił występ Pharrella Williamsa.

ZOBACZ TEŻ: "Wszyscy jesteśmy dziećmi D-Day". Obchody 80. rocznicy lądowania w Normandii

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: Sky News, Reuters, CBS News

Źródło zdjęcia głównego: AA/ABACA / Abaca Press / Forum