Wygrali, ale jeńców nie chcą puścić

Świat

Aktualizacja:
VOANowa Libia jest nie dla wszystkich

Byli libijscy powstańcy wciąż przetrzymują około siedmiu tysięcy jeńców - podaje ONZ w swoim najnowszym raporcie. Jeńcy przetrzymywani są bez możliwości skorzystania z pomocy prawnej i bez kontaktu z organami wymiaru sprawiedliwości. Policja i sądy wciąż nie funkcjonują.

Według raportu sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, niektórzy jeńcy mogli być torturowani. Wielu z przetrzymywanych to obywatele państw położonych na południe od Sahary, najprawdopodobniej najemnicy, którzy walczyli po stronie obalonego dyktatora Muammara Kaddafiego za pieniądze.

Trudna odbudowa

Raport Ban Ki Muna jest pierwszą oceną sytuacji w Libii po zakończeniu trwającej osiem miesięcy wojny domowej.

Dokument przyznaje, że sprawująca władzę Tymczasowa Rada Narodowa podjęła pewne starania zmierzające do rozwiązania tego problemu, ale wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Chodzi zwłaszcza o zapewnienie właściwego traktowania jeńców i zwolnienie tych, których dalsze przetrzymywanie jest nieuzasadnione.

Ban Ki Mun wyraził przekonanie, że "przywódcy nowej Libii są naprawdę zdecydowani zbudować społeczeństwo oparte na poszanowaniu praw człowieka".

Specjalny wysłannik ONZ do Libii, Ian Martin powiedział Radzie Bezpieczeństwa, że nowe władze stoją przed niezwykle trudnymi wyzwaniami. Zaliczył do nich przede wszystkim rozbrojenie i zintegrowanie oddziałów rewolucyjnych, sprawujących obecnie funkcje organów prawa i porządku oraz zebranie i zabezpieczenie broni, a także zbudowanie od podstaw systemu wyborczego. Wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego mają odbyć się do czerwca przyszłego roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: VOA