Von der Leyen: rozmawiałam z premier Danii o akcji sabotażowej dotyczącej Nord Stream

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Bąble na powierzchni Morza Bałtyckiego w miejscach, gdzie wycieka gaz z gazociągów Nord Stream
Bąble na powierzchni Morza Bałtyckiego w miejscach, gdzie wycieka gaz z gazociągów Nord StreamTwitter.com/forsvaretdk
wideo 2/3
Twitter.com/forsvaretdkBąble na powierzchni Morza Bałtyckiego w miejscach, gdzie wycieka gaz z gazociągów Nord Stream

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała we wtorek wieczorem, że rozmawiała z premier Danii Mette Frederiksen o "akcji sabotażowej" dotyczącej Nord Stream. "Wszelkie celowe zakłócenia aktywnej europejskiej infrastruktury energetycznej są niedopuszczalne i będą prowadzić do najsilniejszej możliwej reakcji" - wskazała.

"Rozmawiałam z premier Danii Mette Frederiksen o akcji sabotażowej dotyczącej Nord Stream. Najważniejsze, aby teraz zbadać te zdarzenia, uzyskać pełną jasność co do przyczyn. Wszelkie celowe zakłócenia aktywnej europejskiej infrastruktury energetycznej są niedopuszczalne i będą prowadzić do najsilniejszej możliwej reakcji" - napisała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W poniedziałek wyciek gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim rozpoznał myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Do wycieków doszło w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu.

Nord Stream i Nord Stream 2PAP

Eksplozje w pobliżu gazociągów Nord Stream

Komentująca sprawę premier Danii Mette Frederiksen stwierdziła, że były to działania celowe, a w pobliżu gazociągów Nord Stream zaobserwowano wybuchy. Minister energii Dan Jorgensen dodał, że "charakter wycieków oraz ich rozmiar wskazują, że nie mógł to być przypadek". - Rurociągi znajdują się na głębokości 70-90 metrów, otoczone są 12 centymetrowymi warstwami ze stali i betonu - wyjaśnił.

Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki. - Nie ma wątpliwości, że to eksplozje - zaznaczył Bjoern Lund z SNSN.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości