TVN24 | Świat

Huk wstrząsnął stolicą Francji. Władze wyjaśniają przyczynę

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
Reuters
Wybuch słyszalny był w stolicy Francji
Google EarthWybuch słyszalny był w stolicy Francji

Masywny huk wywołał niepokój w stolicy Francji, Paryżu i pobliskich przedmieściach. Minister obrony potwierdził, że był to efekt dźwiękowy myśliwca przełamującego barierę dźwiękową. Został on poderwany do przechwycenia samolotu, który stracił kontakt z kontrolą ruchu lotniczego.

W środę w Paryżu, stołecznym regionie Ile de France, a także między innymi na kortach, gdzie rozgrywany jest tenisowy turniej Roland Garros usłyszeć można było potężny wybuch, któremu nie towarzyszył dym ani ogień. Fala uderzeniowa zatrzęsła oknami, spłoszyła ptaki i była słyszalna w każdej części miasta, co doprowadziło do wzrostu liczby telefonów na policję.

Niedługo potem paryska policja poinformowała, że huk wywołany był przez samolot odrzutowy przekraczający barierę dźwięku. "W Paryżu i regionie paryskim słychać było hałas. Nie ma eksplozji, chodzi o samolot myśliwski, który przekroczył barierę dźwięku" - napisano na Twitterze, apelując o nieblokowanie linii alarmowych.

Rzecznik francuskiego ministerstwa obrony potwierdził źródło huku. Minister przekazał również, że odrzutowiec został wysłany do pomocy maszynie cywilnej, która straciła łączność ze służbami kontroli ruchu lotniczego. Dodał, że samolot otrzymał pozwolenie na przełamanie bariery dźwięku.

Autor:akw\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shitterstock