Wybuch samochodu-pułapki na pogrzebie

Świat


Co najmniej 29 osób zginęło, a około 60 zostało rannych w piątek wskutek wybuchu samochodu-pułapki podczas uroczystości pogrzebowych w Bagdadzie - podały irackie źródła medyczne. Agencja AP pisze, że był to zamach samobójczy.

Do ataku doszło w zamieszkanej głównie przez szyitów dzielnicy Zafaranija, niedaleko szpitala.

Atak bombowy nastąpił w trakcie pogrzebu trzyosobowej rodziny, która zginęła w czwartek w Bagdadzie z rąk uzbrojonych napastników. Na uroczystościach żałobnych zgromadziło się około 150 osób.

W stolicy Iraku nasilają się ataki

W ostatnim czasie w Iraku nasiliły się ataki na tle wyznaniowym. Na jednej z nawołujących do dżihadu stron internetowych zamieszczono w tym tygodniu komunikat sunnickiej organizacji Islamskie Państwo w Iraku, w którym zapowiedziano kontynuację ataków na "niewiernych", czyli szyitów.

Zdaniem ekspertów, Islamskie Państwo w Iraku ma powiązania z Al-Kaidą. Sytuacja polityczna w Iraku jest napięta od grudnia ubiegłego roku, kiedy rząd szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego nakazał aresztowanie sunnickiego wiceprezydenta Tarika al-Haszimiego, wywołując kryzys, który grozi przekształceniem się w konflikt o podłożu wyznaniowym.

Źródło: PAP