Świat

Konserwatyści z samodzielną większością w przededniu wyborów

Świat


Z sondażu ośrodka YouGov i dziennika "The Times" wynika, że rządząca dotychczas Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona w czwartkowych wyborach do brytyjskiej Izby Gmin może liczyć na 339 mandatów, co oznacza, że będzie mieć o 28 posłów więcej niż wszystkie pozostałe ugrupowania.

Z sondażu wynika, że główne ugrupowanie opozycyjne Partia Pracy może zdobyć 231 mandatów. Trzecią co do wielkości siłą polityczną w parlamencie pozostałaby Szkocka Partia Narodowa (SNP) z 41 mandatami, zaś czwartą - Liberalni Demokraci, którym sondaż przypisuje 15 posłów. Pozostałe 24 mandaty przypadają czterem mniejszym ugrupowaniom.

Według badania partie te wspólnie będą miały o 28 mandatów mniej niż konserwatyści, którym przypadałoby 339 miejsc w Izbie.

Sondaż przeprowadzony został oddzielnie w poszczególnych okręgach wyborczych, a nie w skali całego kraju, dzięki czemu jest znacznie dokładniejszy, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosowaną w Wielkiej Brytanii ordynację większościową. To właśnie tego typu prognoza, jako jedyna przewidziała przed poprzednimi wyborami, w czerwcu 2017 roku, że konserwatyści stracą bezwzględną większość.

Sondaż opublikowano we wtorek wieczorem. Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii odbędą się w czwartek.

Konserwatyści wygrywają, laburzystom spada

Przedstawiona we wtorek prognoza wskazuje na zmniejszającą się różnicę między rządzącymi, a pozostałymi ugrupowaniami. W sporządzonej w ten sam sposób prognozie YouGov i "The Times" z końca listopada, konserwatyści mieli przewagę 68 mandatów.

Dla konserwatystów wciąż jednak oznacza to poprawę stanu posiadania. W poprzednich wyborach zdobyli oni 317 mandatów, przez co ich rząd mniejszościowy musiał zabiegać o poparcie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), zaś na koniec kadencji ich klub liczył 298 posłów.

Partia Pracy ma mieć mniej mandatów zarówno w porównaniu z wynikiem poprzednich wyborów (262), jak i ze stanem na koniec kadencji, gdy ich klub zmniejszył się do 244 osób.

Również we wtorek wieczorem podobnego typu analizę opublikowała mniejsza firma badawcza FocalPoint. Prognozuje ona, że konserwatyści będą mieć większość 24 mandatów.

Autor: ft/kab / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: