"NYT": Producent maszyn do głosowania pozywa prawnika Trumpa. Żąda ponad miliarda dolarów

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

Osobisty prawnik byłego prezydenta USA Donalda Trump Rudy Giuliani został pozwany przez producenta maszyn do głosowania za "kampanię dezinformacji" – donosi w poniedziałek amerykański dziennik "New York Times". Firma domaga się od byłego burmistrza Nowego Jorku ponad miliarda dolarów.

Jak podaje dziennik, firma Dominion Voting Systems - będąca od lat dostawcą dla kilku stanów maszyn do głosowania w amerykańskich wyborach - złożyła pozew w sądzie federalnym w Waszyngtonie. Oskarża Giulianiego o "kampanię dezinformacji na temat Dominion" polegającej na "wyraźnie fałszywych oskarżeniach".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pozew dotyczy ponad 50 wypowiedzi Giulianiego podczas wysłuchań w legislaturach stanowych, na Twitterze, w prowadzonym przez siebie podcaście oraz podczas występów w mediach. Dominion zarzuca byłemu burmistrzowi Nowego Jorku, że rozpowszechniał kłamstwa, kierując się w części chęcią zysku. Dodaje przy tym, że polityk "przekonał miliony ludzi, że Dominion ukradł ich głosy i sfałszował wybory". W efekcie, szef i pracownicy firmy mieli otrzymywać pogróżki. Firma informuje też, że Giuliani wspominał o Dominion także podczas swojego przemówienia w Waszyngtonie 6 stycznia tuż przed szturmem tłumu na Kapitol.

Odpowiedzialność za słowa

Giuliani jest kolejną z osób rozpowszechniających teorie na temat masowego fałszowania wyborów pozwanych przez Dominion. Wcześniej podobny pozew otrzymała prawniczka Sidney Powell, która podczas wspólnej konferencji z Giulianim twierdziła m.in., że Dominion to firma związana z byłym prezydentem Wenezueli Hugo Chavezem i jest częścią globalnego spisku, który miał sfałszować wybory w USA na korzyść Joe Bidena.

Jak podaje "NYT", w liczącym 107 stron pozwie firma odrzuca punkt po punkcie wszystkie tezy stawiane przez Giulianiego i jego współpracowników. "Dominion nie została założona w Wenezueli, by fałszować wybory dla Hugo Chaveza (...), lecz w piwnicy w Toronto, by pomagać głosować osobom niewidomym" – czytamy w dokumencie.

Głosowanie w Purcellville w stanie WirginiaMichael Reynolds/EPA/PAP

Firma zagroziła też pozwami niektórym mediom – m.in. Fox News i Newsmax, które rozpowszechniały podobne zarzuty na jej temat. Niemal wszystkie te media opublikowały i wyemitowały sprostowania, wycofując się ze swoich słów.

Pozew ze strony Dominion może nie być jedyną konsekwencją działań Giulianiego na rzecz unieważnienia wyniku wyborów z 2020 r. W styczniu senat stanu Nowy Jork zwrócił się do sądu o odebranie politykowi licencji do wykonywania zawodu prawnika.

Giuliani nie odniósł się dotychczas do pozwu.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP