Świat

Jeden z najbardziej zaciętych pojedynków rozstrzygnięty. Zwycięstwo demokratki w Arizonie

Świat


Po blisko tygodniu liczenia głosów okazało się, że w wyborach do Senatu USA w Arizonie demokratka Kyrsten Sinema pokonała republikankę Marthę McSally. Od 1994 roku w ławach wyższej izby amerykańskiego Kongresu nie zasiadał demokratyczny senator z tego stanu.

Rywalizacja o senacki mandat w Arizonie była jednym z najbardziej zaciętych pojedynków w amerykańskich wyborach środka kadencji z 6 listopada. Ten pustynny stan na zachodzie USA uznawany jest tradycyjnie za politycznie "wahający się" (swing state). Sinema, dotychczas zasiadająca w Izbie Reprezentantów, opisuje siebie jako umiarkowaną polityk pracującą na rzecz kompromisu. Podczas swojej pracy w Kongresie była jednym z najbardziej centrowych przedstawicieli demokratów. Jej kontrkandydatka, była wojskowa pilot McSally, w kampanii wyborczej koncentrowała się na krytykowaniu antywojennych protestów Sinemy sprzed 15 lat.

W swoim przemówieniu po ogłoszeniu wyborczego zwycięstwa demokratka oddała hołd Johnowi McCainowi, zmarłemu w sierpniu na raka byłemu republikańskiemu senatorowi z Arizony. Zobowiązała się do kontynuowania jego politycznego dziedzictwa. W wyborach środka kadencji Partia Republikańska utrzymała większość w Senacie. Demokraci przejmą jednak w styczniu 2019 roku władzę od republikanów w Izbie Reprezentantów, gdzie zapowiadają stanowczą opozycję wobec Trumpa.

Autor: kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Raporty: