TVN24 | Świat

Wybory w Niemczech. Reakcje w sztabie SPD, liderzy mówią o sukcesie

TVN24 | Świat

Autor:
akw//now
Źródło:
Reuters, Deutsche Welle, PAP

Radość w sztabie socjaldemokratów po ogłoszeniu pierwszych wstępnych wyników exit poll po wyborach parlamentarnych. "Niewiarygodny sukces", "wielki sukces", "wspaniały sukces" - słychać z ust liderów partii SPD. Olaf Scholz, kandydat partii na kanclerza, obiecał rządy "pragmatyzmu, pewności i jedności".

Z danych opublikowanych w poniedziałek rano przez niemiecką Państwową Komisję Wyborczą wynika, że SPD wygrała wybory do Bundestagu, zdobywając 25,7 procent głosów. Według wstępnych wyników po policzeniu danych ze wszystkich okręgów na drugim miejscu jest CDU/CSU z 24,1 procent poparcia. CZYTAJ WIĘCEJ: Wybory w Niemczech 2021. Wstępne wyniki wyborów - dane ze wszystkich okręgów

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowy parlament wybierze następcę Angeli Merkel, która odchodzi po czterech kadencjach rządów.

Kandydatem SPD na kanclerza jest Olaf Scholz. Kanclerz nie jest w Niemczech wybierany bezpośrednio. W wyborach do Bundestagu obywatele głosują na posłów, którzy z kolei w Bundestagu wybierają kanclerza federalnego.

>> Minister, którzy może zostać kanclerzem

SPD "ma mandat do rządzenia"

Po ogłoszeniu wstępnych wyników na antenie telewizji ZDF wypowiedział się sekretarz generalny partii Lars Klingbeil. - SPD powraca, ma mandat do rządzenia. Chcemy, aby kanclerzem był Olaf Scholz - ogłosił. Ocenił, że wyniki exit poll stawiają SPD na czele. To dlatego, że badanie exit poll dla niemieckiej telewizji publicznej ARD pokazało, że partie SPD i CDU/CSU zremisowały, podczas gdy inne sondaże pokazały, że SPD ma niewielką przewagę.

- Zawsze wiedzieliśmy, że będzie to wyrównany wyścig. Wiedzieliśmy, że będzie to wyrównana kampania wyborcza - przyznał. Ocenił też, że wyniki świadczą o "niewiarygodnym sukcesie".

Olaf Scholz określił wynik SPD jako "wielki sukces", który świadczy o tym, że wyborcy chcą zmiany rządu i kanclerza z SPD. Wskazał na jedność w partii, która przyczyniła się do sukcesu. Zapewnił, że rządom SPD towarzyszyć będzie "pragmatyzm, pewność i jedność".

Olaf Scholz i jego żona Britta Ernst na scenie w sztabie SPDPAP/EPA/FOCKE STRANGMANN

Mianem "wspaniałego sukcesu" ocenił wstępne wyniki minister pracy z ramienia SPD Hubertus Heil. - To obywatelskie wotum zaufania dla Olafa Scholza - stwierdził.

Politycy SPD po ogłoszeniu wyników exit pollPAP/EPA/MAJA HITIJ/ POOL

W wyborach w 2017 roku zwyciężyła CDU/CSU (33 procent głosów). Do Bundestagu weszły także: SPD (20,5 proc. głosów), AfD (12,5 proc. głosów), FDP (10,7 proc. głosów), Die Linke (9,2 proc. głosów) oraz Zieloni (8,9 proc. głosów).

Autor:akw//now

Źródło: Reuters, Deutsche Welle, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MAJA HITIJ/ POOL

Tagi:
Raporty: