Świat

Prawdopodobny koalicjant Merkel wbrew pomysłowi Macrona. "Nie zgodzimy się"

Świat

Niemcy wzięli udział w wyborach parlamentarnych
Niemcy wzięli udział w wyborach parlamentarnychtvn24
wideo 2/16

Szef niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Christian Lindner oświadczył, że jego partia nie zgodzi się na utworzenie budżetu strefy euro, czego domaga się Francja. Liberalna FDP wejdzie zapewne do nowego rządu kanclerz Angeli Merkel.

WYBORY PARLAMENTARNE W NIEMCZECH. CZYTAJ RELACJĘ

- Nie wyobrażamy sobie budżetu dla strefy euro, a więc przekształcenia strefy euro w państwo, a [prezydent Francji] Emmanuel Macron mówi o kilku punktach procentowych PKB na ten cel, co oznaczałoby w przypadku Niemiec transfer 60 miliardów euro lub więcej, które płynęłyby do Francji na konsumpcję i do Włoch, by kompensować błędy popełnione przez [Silvio] Berlusconiego - oświadczył Lindner podczas dyskusji w telewizji publicznej ARD w niedzielę po ogłoszeniu wyborów do Bundestagu.

- Ten problem jest dla nas czerwoną linią - zaznaczył szef niemieckich liberałów.

"Mówię nie"

Lindner ocenił także sceptycznie francuski pomysł powołania europejskiego ministra finansów dla eurolandu. - Gdyby zadaniem takiego ministra było zwracanie uwagi na lepsze przestrzeganie zasad, to nie miałbym nic przeciwko temu, ale jeśli rozumiemy pod tym pojęciem większy wpływ polityczny i manipulowanie danymi, to mówię nie - zastrzegł Lindner.

Macron zapowiedział, że przedstawi we wtorek program reform Unii Europejskiej. Prezydent Francji czekał z konkretnymi pomysłami na wybory parlamentarne w Niemczech, chcąc uniknąć sytuacji, w której propozycje reform stałyby się elementem kampanii wyborczej.

Jedyna możliwość

Według niepełnych jeszcze danych FDP zdobyła w wyborach do Bundestagu 10,5 procent głosów. Wobec decyzji SPD o przejściu do opozycji, jedyną możliwością, jaka pozostała kanclerz Merkel na utworzenie stabilnego rządu, jest koalicja jej partii chadeckich z FDP i Zielonymi.

W nowym rządzie Lindner może dostać któryś z ważnych resortów - finansów lub spraw zagranicznych.

Wyniki exit poll z godziny 19.40

Autor: TG//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: