Koniec impasu po wyborach w Malezji. Nowym premierem został wieloletni lider opozycji Anwar Ibrahim

Autor:
momo/kg
Źródło:
PAP, Reuters
Ibrahim Anwar został desygnowany na premiera. Na nagraniu zwolennicy polityka modlący się przed jego domem
Ibrahim Anwar został desygnowany na premiera. Na nagraniu zwolennicy polityka modlący się przed jego domem
Reuters
ReutersIbrahim Anwar został desygnowany na premiera. Na nagraniu zwolennicy polityka modlący się przed jego domem

Przywódca malezyjskiej opozycji Anwar Ibrahim został w czwartek desygnowany na premiera. Jeszcze tego samego dnia odbyło się jego zaprzysiężenie w pałacu króla Tengku Abdullaha. Kończy to trwający od blisko tygodnia pat po wyborach parlamentarnych. Anwar zabiegał o to stanowisko od trzech dekad.

Wybory do parlamentu Malezji, które odbyły się w sobotę, zakończyły się bezprecedensowym impasem, ponieważ żadna z dwóch głównych sił politycznych - ani dowodzona przez Anwara Ibrahima opozycyjna koalicja Pakt Nadziei (Pakatan Harapan), ani rządząca dotąd partia BERSATU, na której czele stoi były premier Muhyiddin Yassin - nie zapewniła sobie wystarczającej liczby miejsc w parlamencie, aby utworzyć rząd.

Lider malezyjskiej opozycji Anwar Ibrahim został desygnowany na premieraPAP/EPA/FAZRY ISMAIL

- Tego musicie się nauczyć od Anwara Ibrahima: cierpliwości - powiedział polityk dziennikarzom, zgromadzonym przed jego domem dzień po wyborach. 

Chociaż postępowy blok Anwara zdobył najwięcej mandatów, nie zapewnił sobie większości w parlamencie. Niepewność skończyła się w czwartek, gdy król Malezji mianował 75-letniego weterana malezyjskiej polityki na stanowisko premiera.

Lider malezyjskiej opozycji Ibrahim Anwar został desygnowany na premieraPAP/EPA/FAZRY ISMAIL

Charyzmatyczny lider opozycji

Anwar jest aktywny w malezyjskiej polityce od początku lat 80. ubiegłego stulecia. Urząd szefa rządu raz po raz wymykał się politykowi, mimo że przez lata był niemal na wyciągnięcie ręki - w latach 90. pełnił funkcję wicepremiera Malezji, w 1997 roku ówczesny szef rządu mianował go p.o. premiera podczas swoich dwumiesięcznych wakacji, Anwar wielokrotnie zasiadał także w rządzie jako minister.

W międzyczasie spędził blisko dekadę w więzieniu. W 1999 roku został skazany za "sodomię", a rok później na dziewięć lat za korupcję. W 2004 roku wyszedł na wolność po tym, jak Sąd Najwyższy unieważnił wyrok. W 2015 roku ponownie skazano go za "sodomię", a trzy lata później został ułaskawiony przez króla, co umożliwiło mu powrót do polityki. Według Anwara wyroki były motywowane politycznie.

Reuters nazywa Anwara "najbardziej charyzmatycznym liderem opozycji, jakiego kiedykolwiek widziała Malezja". 

Lider malezyjskiej opozycji Ibrahim Anwar został desygnowany na premieraPAP/EPA/FAZRY ISMAIL
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

Pozostałe wiadomości