Świat

Gorzkie zwycięstwo chadeków w Hesji. Partia Merkel traci poparcie

Świat


Kierowana przez Angelę Merkel chadecka CDU wygrała wybory landowe w Hesji, uzyskując 28 procent głosów - wynika z sondażu exit poll. Kolejne miejsca zajęły Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) - 20 procent, Zieloni - 19,5 procent oraz Alternatywa dla Niemiec (AfD) - 12 procent.

Jeśli te wyniki się potwierdzą, będą oznaczać spory spadek poparcia dla chadecji, bo w poprzednich wyborach w tym landzie w 2013 roku uzyskała ona ponad 38 proc. głosów.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), która zajęła drugie miejsce, również znacznie straciła na popularności, bo przed pięcioma laty głosowało na nią 30,7 proc. wyborców.

Dobry wynik opozycji

Na trzecim miejscu znaleźli się Zieloni, dla których zdobycie 19,5 proc. głosów jest z kolei znaczącą poprawą. Sukces odniosła także prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD), która uzyskując 12 proc. głosów po raz pierwszy weszła do landtagu w Hesji. Z zaprezentowanej przez stacje ARD i ZDF symulacji podziału miejsc wynika, że chadecja nadal będzie mogła rządzić w Hesji - albo jak dotychczas w koalicji z Zielonymi, albo z SPD, z którą tworzy tzw. wielką koalicję na szczeblu ogólnokrajowym.

Groźba rozwodu

Jak pisze Reuters, słaby wynik SPD w Hesji prawdopodobnie wznowi debatę w partii na temat tego, czy nie nie powinna wycofać się z koalicji z chadecją. Coraz więcej socjaldemokratów uważa, że ich ugrupowanie mocno ucierpiało na sojuszu z Merkel i najlepiej odbuduje swoją pozycję, przechodząc do opozycji. Jak na razie scenariusz ten odrzucił przewodniczący SPD Andreas Nahles.

Autor: momo / Źródło: PAP, Reuters