Świat

Wybory w Donbasie zagrożone. "Ci, którzy przyjdą, zostaną uznani za wrogów"

Świat


Wybory na wschodzie Ukrainy mogą się nie odbyć – ostrzegła w sobotę organizacja Komitet Wyborców Ukrainy (KWU), która monitoruje proces wyborczy. Centralna Komisja Wyborcza przyznaje, że w obwodzie ługańskim głosować będzie można tylko w 2 okręgach.

Według KWU do wyborów w tych regionach może nie dojść ze względu na zagrożenie dla lokali wyborczych oraz dla samych obywateli. Szef komitetu Ołeksandr Czernenko powiedział, że rozmawiał z merem Doniecka, który opowiada się za tym, by nie organizować wyborów, ponieważ nie może on zagwarantować bezpieczeństwa mieszkańcom. Czernenko podkreślił, że w sobotę w miejscowej telewizji zajętej przez przedstawicieli samozwańczej „Donieckiej Republiki Ludowej” grożono, że ci, którzy przyjdą na wybory, zostaną uznani za wrogów republiki i będą wobec nich zastosowane sankcje. - Władze Doniecka obawiają się możliwości przemocy fizycznej wobec ludzi, którzy przyjdą na wybory. (…) Wczoraj Donieck był gotów do wyborów w połowie, o dzisiejszej sytuacji nie wiem. (…) Jestem jednak skłonny sądzić, że jutro nie będzie głosowania w Doniecku - powiedział.

Porwali szefa komisji

Według zajmującej się monitoringiem wyborczym organizacji "Opora" w sobotę separatyści porwali w Marjince w obwodzie donieckim szefa okręgowej komisji wyborczej, wdarli się do pomieszczenia komisji i spalili całą wyniesiona stamtąd dokumentację. Jeśli natomiast chodzi o obwód ługański, to wybory mogą się dobyć w 2 z 12 okręgów, zaś w Siewierodoniecku, który jeszcze wczoraj był gotów do wyborów, „komisja wyborcza została dziś zajęta przez uzbrojonych bandytów” – zaznaczył Czernenko. Centralna Komisja Wyborcza mówi natomiast o specyfice wyborów na wschodzie, które jednak jej zdaniem się odbędą. - Głosowanie w obwodzie ługańskim odbędzie się tylko w dwóch okręgach w związku z obiektywna fizyczną niemożnością dostarczenia kart do głosowania do okręgowych komisji wyborczych z powodu działalności terrorystycznych grup – oznajmił szef CKW Mychajło Ochendowskyj. Jeśli zaś chodzi o obwód doniecki, to sytuacja cały czas się tam zmienia, karty do głosowania będą tam dostarczane także nocą i dlatego trudno obecnie powiedzieć, w ilu okręgach głosowanie się odbędzie. Zaznaczył przy tym, że we wszystkich pozostałych regionach, w tym charkowskim i odeskim, karty zostały już dostarczone do wszystkich okręgowych komisji wyborczych. Agencja Unian przytacza zaś informację podaną w sobotę na posiedzeniu CKW przez wiceministra spraw wewnętrznych Serhija Jarowyja, że organy ochrony prawa będę w stanie zapewnić bezpieczeństwo tylko 7 z 22 okręgowych komisji wyborczych w obwodzie donieckim i dwóch w ługańskim.

Autor: db//gak / Źródło: PAP

Raporty: