"Skrajna prawica to zagrożenie dla kraju". Hollande poparł Macrona

Świat


Socjalistyczny prezydent Francji Francois Hollande ogłosił w poniedziałek, że w drugiej turze wyborów prezydenckich 7 maja zagłosuje na centrystę Emmanuela Macrona. Jego zdaniem kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen stanowi zagrożenie dla przyszłości kraju.

- Po raz kolejny obecność skrajnej prawicy stanowi zagrożenie dla naszego kraju. W obliczu takiego zagrożenia, wymagana jest mobilizacja i jasny wybór. Jeśli o mnie chodzi, zagłosuję na Emmanuela Macrona - oświadczył Hollande w poniedziałek, dzień po pierwszej turze wyborów.

Odeprzeć Front Narodowy

Wybrany w prawyborach kandydat socjalistów Benoit Hamon już w niedzielę przyznał się do porażki i zaapelował do wyborców, by odrzucili Le Pen "w możliwie jak najmocniejszy sposób". W wyborach Hamon dostał 6,3 proc. głosów.

W pierwszej turze Macron zdobył 24,01 proc. głosów, a szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen - 21,30 proc. Na trzecim miejscu znalazł się przedstawiciel konserwatywnych Republikanów Francois Fillon, uzyskując 20,01 proc., a na czwartym polityk skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon z 19,58 proc. głosów. Francuscy konserwatyści i socjaliści już w niedzielę wieczorem zapowiedzieli, że poprą Macrona i apelowali do wyborców o odrzucenie skrajnie prawicowego, eurosceptycznego Frontu Narodowego. Według sondaży Macron pokona w zaplanowanej na 7 maja drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji Marine Le Pen, zdobywając ponad 60 proc. głosów.

Autor: kg/sk / Źródło: PAP

Raporty: