TVN24 | Świat

Wybory prezydenckie we Francji. Marine Le Pen kontra Emmanuel Macron - najnowszy sondaż

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Do wyborów prezydenckich we Francji pozostały niecałe trzy tygodnie. Z najnowszego sondażu instytutu Elabe wynika, że liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen zmniejszyła dystans do urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona do 7,5 punktu procentowego.

W sondażu instytutu Elabe liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen uzyskała 20 procent poparcia, a Emmanuel Macron - 27,5 procent. Na trzecim miejscu uplasował się szef Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon z 15 procent.

Mimo wielu wystąpień publicznych Macrona w mediach i ofensywy dyplomatycznej z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, komentatorzy wskazują, że szef państwa zaczyna tracić w sondażach przed wyborami zaplanowanymi na 10 kwietnia (pierwsza tura).

W sondażu Elabe opublikowanym 9 marca Macron mógł liczyć na poparcie na poziomie 30-34 proc., a na Le Pen chęć głosowania deklarowało 15 proc. badanych.

Najnowsze badanie Elabe zawiera również wyniki ewentualnej drugiej tury, w której zmierzyliby się Macron i Le Pen. Urzędujący prezydent uzyskałby 56 procent (-3,5 proc. w stosunku do marcowego badania), a Le Pen 44 procent (+3,5 proc.).

Macron zaprezentował program wyborczy

W czwartek Macron zaprezentował swój program wyborczy, w którym proponuje wrócić do porzuconej w pandemii COVID-19 reformy systemu emerytalnego we Francji, co zdaniem komentatorów nie przysparza mu zwolenników. Le Pen odzyskuje poparcie wśród niezadowolonych z mniejszych miast i przedmieść z powodu rosnących cen energii.

Na kolejnych miejscach w najnowszym sondażu znaleźli się kandydatka Republikanów Valerie Pecresse oraz prawicowy publicysta i szef partii Rekonkwista Eric Zemmour - oboje z 10-procentowym poparciem. Na dalszej pozycji uplasował się szef koalicji Zielonych Yannick Jadot - 4,5 proc. poparcia.

Najnowszy sondaż przeprowadzono 20-21 marca na reprezentatywnej próbie 1551 dorosłych mieszkańców Francji kontynentalnej, w tym na 1450 osobach zarejestrowanych na listach wyborczych. Margines błędu statystycznego wynosi między 1,1 a 3,1 proc.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: