W partyjnym wyścigu demokratów pojawia się "czarny koń"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

Największym poparciem elektoratu Partii Demokratycznej cieszy się Bernie Sanders. Senator ze stanu Vermont ma już dwucyfrową przewagę nad byłym wiceprezydentem Joe Bidenem - wynika z ogólnokrajowego sondażu dla "Washington Post" i ABC News. Rosną notowania miliardera Michaela Bloomberga.

Mający lewicowe poglądy Bernie Sanders może liczyć na 32 proc. poparcia wśród deklarujących głosowanie w partyjnych prawyborach prezydenckich demokratów. To o 8 punktów procentowych więcej niż w styczniowym badaniu przeprowadzonym dla waszyngtońskiego dziennika i telewizji ABC News.

Opublikowany w środę sondaż potwierdza problemy Joe Bidena, którego poparcie stopniało o połowę - z 32 proc. w styczniu do 16 proc. w lutym. Media w USA zauważały, że atmosfera w kampanii byłego wiceprezydenta "przypomina pogrzeb" i powątpiewały, czy po przegranych prawyborach w Iowa i New Hampshire uda mu się odwrócić negatywny trend.

Dla 77-letniego byłego wiceprezydenta niepokojące są również badania z Karoliny Południowej, gdzie pod koniec lutego odbędą się kolejne prawybory. Z uwagi na liczną społeczność afroamerykańską stan ten uznawany był za bastion bliskiego współpracownika byłego prezydenta Baracka Obamy. Jeszcze kilka tygodni temu Biden był w Karolinie Południowej niekwestionowanym liderem, z ostatnich sondaży wynika tymczasem, że jedynie remisuje tam z Sandersem.

Multimiliarder coraz mocniejszy

Na trzecie miejsce w ogólnokrajowym sondażu wysunął się Michael Bloomberg, który może liczyć na 14 proc. poparcia.

Miliarder wydał od listopada setki milionów dolarów na kampanijne spoty, w tym podczas finału ligi futbolu amerykańskiego - Super Bowl. W środę byłego burmistrza Nowego Jorku czeka jednak ważny sprawdzian, ponieważ po raz pierwszy weźmie udział w telewizyjnej debacie kandydatów ubiegających się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Ci nie szczędzą mu krytyki i zarzucają, że próbuje "kupić prezydenturę".

Bloomberg w swojej kampanii koncentruje się na tzw. Superwtorku, który przypada 3 marca. W ten dzień prawybory odbędą się w kilkunastu stanach.

Prawyborczy maraton o prezydencką nominację

Na dalszych miejscach w sondażu plasuje się senator Elizabeth Warren (12 proc.), były burmistrz miasta South Bend w Indianie Pete Buttigieg (8 proc.), który zwyciężył pierwsze partyjne prawybory w stanie Iowa oraz senator Amy Klobuchar (7 proc.).

Po prawyborach w Iowa i New Hampshire w wyścigu o prezydencką nominację demokratów najwięcej głosów elektorskich przypadło Buttigiegowi, a tuż za nim znajduje się Sanders. Na sobotę zaplanowano prawybory w Nevadzie, zaś tydzień później odbędą się one w Karolinie Południowej.

Demokraci ostatecznie mają wskazać kandydata na prezydenta w lipcu. Wybory prezydenckie, w których o reelekcję będzie ubiegał się Donald Trump, zaplanowano na 3 listopada.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP