TVN24 | Świat

"Guardian": Partia czeskiego premiera przegrywa w wyborach. To może być koniec ery Babisza

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Centrowa partia premiera Czech Andreja Babisza minimalną różnicą głosów przegrała sobotnie wybory parlamentarne - donosi "Guardian". W ocenie dziennika to zaskakujące wydarzenie, które może oznaczać koniec rządów populistycznego miliardera.

Tuż przed dwudniowymi wyborami mającymi na celu obsadzenie 200 miejsc w niższej izbie parlamentu ukazały się informacje z Pandora Papers dotyczące zagranicznych transakcji finansowych Babisza - przypomina "Guardian" sugerując, że mogły one mieć wpływ na ostateczny werdykt wyborczy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Prezentując wyniki wyborów, gazeta odnotowuje, że Babisz zdobył 72 mandaty - o sześć mniej niż w wyborach w 2017 roku. Zwycięska koalicja ma ich 71, podczas gdy jej partner 37, co daje im komfortową większość 108 mandatów.

Koniec ery Babisza

Pięć partii opozycyjnych, których polityka jest bliższa głównemu nurtowi Unii Europejskiej, w porównaniu z populistycznym Babiszem, odłożyło na bok różnice w tych wyborach, tworząc dwie koalicje, dążące do odsunięcia eurosceptycznego premiera od władzy - przypomina gazeta. W sobotni wieczór obie koalicje ogłosiły, że podpisały memorandum o woli wspólnego rządzenia.

"Guardian" przytacza powyborczy komentarz Jirzíego Pehe, dyrektora New York University w Pradze i czeskiego politologa, który określił ich wyniki jako triumf liberalnej demokracji i powiedział, że sygnalizują koniec ery postkomunistycznej.

- Prawdopodobnie obserwujemy koniec ery Babisza w czeskiej polityce, a ponieważ został on w dużej mierze stworzony politycznie przez Milosza Zemana, który jest do tego w złym stanie zdrowia, to prawdopodobnie patrzymy również na koniec jego epoki – powiedział Pehe. I dodał: - Poskładałbym to w całość i powiedziałbym, że to koniec ery postkomunistycznej w czeskiej polityce. To prawdziwa zmiana".

Wynik wyborów - jak pisze "Guardian" - oznacza symboliczne, ostateczne odesłanie do historii komunistów, którzy rządzili byłą Czechosłowacją żelazną pięścią przez ponad 40 lat. Zostali obaleni w aksamitnej rewolucji 1989 roku, w trakcie upadku komunizmu w całej Europie Wschodniej.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości