Ukraińcy liczą głosy. Komik na prowadzeniu


Komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski zdobył 30,2 proc. głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie, zaś ubiegający się o reelekcję prezydent Petro Poroszenko - 16,64 proc. Takie wyniki podała Centralna Komisja Wyborcza po podliczeniu danych zawartych w ponad 50 procentach protokołów z lokali wyborczych. Zgodnie z wcześniejszymi sondażami exit polls Zełenski i Poroszenko spotkają się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia.

Według CKW trzecie miejsce zajęła w niedzielę była premier Julia Tymoszenko, którą poparło 13,08 proc. wyborców. Na czwartym znalazł się Jurij Bojko z prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma – Za Życie, na którego głosowało 11,53 proc. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: były minister obrony Anatolij Hrycenko (7,11 proc.), były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ihor Smieszko (5,93 proc.), lider Radykalnej Partii Ołeh Laszko (5,12 proc.), Ołeksandr Wiłkuł z Opozycyjnego Bloku (4,21 proc.) oraz reprezentant nacjonalistycznej Swobody Rusłan Koszułynski (1,66 proc.). Pozostali spośród 39 kandydatów, którzy startowali w wyborach, otrzymało mniej niż 1 proc. poparcia. Na podanie oficjalnych wyników wyborów prezydenta Ukrainy CKW ma czas do 10 kwietnia.

CZYTAJ WIĘCEJ O WIECZORZE WYBORCZYM

Cząstkowe wyniki I tury wyborów prezydenckich na Ukrainie

"Bez systematycznych naruszeń"

Przewodnicząca CKW Tetiana Slipaczuk oświadczyła, że wybory oraz noc po nich, gdy liczono głosy, przebiegły "bez systematycznych naruszeń". W podobny sposób wybory oceniła sieć Opora, organizacja pozarządowa, które kontroluje procesy wyborcze. - Odnotowujemy pozytywną tendencję nawet w porównaniu z wyborami z 2014 roku. Oznacza to, że naruszeń było mniej, niż wtedy – powiedziała koordynatorka Opory Olha Ajwazowska.

Komik prezydentem?

41-letni Zełenski jest gwiazdą kabaretu telewizyjnego "Studia Kwartał-95". Popularność przyniosła mu główna rola w serialu "Sługa Narodu" z 2015 roku. Gra w nim nauczyciela Wasyla Hołoborodkę, który nieoczekiwanie wygrywa wybory prezydenckie. Na fali popularności serialu w 2017 roku na Ukrainie zarejestrowano partię o nazwie Sługa Narodu.

Decyzję o starcie w wyborach prezydenckich Zełenski ogłosił w ostatnią noc sylwestrową. Uczynił to w telewizji 1+1, której właścicielem jest skonfliktowany z władzami ukraińskimi miliarder Ihor Kołomojski.

Telewizja ta nadała wystąpienie komika przed orędziem noworocznym prezydenta Poroszenki.

SKĄD SIĘ WZIĄŁ FENOMEN ZEŁEŃSKIEGO?

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości