Kilkadziesiąt tysięcy osób na spotkaniu z opozycyjną kandydatką na prezydenta Białorusi

TVN24 | Świat

Autor:
mart, pp/kab
Źródło:
PAP
Kilkadziesiąt tysięcy osób na wiecu Swietłany CiechanouskiejReuters
wideo 2/4
ReutersKilkadziesiąt tysięcy osób na wiecu Swietłany Ciechanouskiej

Spotkanie z kandydatką w wyborach prezydenckich Swiatłaną Cichanouską w Mińsku zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Według obserwatorów centrum praw człowieka Wiasna uczestniczyło w nim nie mniej niż 63 tysiące ludzi. Cichanouska pobiła kolejny rekord – napisała internetowa "Nasza Niwa".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Trafiłam do polityki nie dla władzy, a dla sprawiedliwości – mówiła w czasie mityngu Swiatłana Cichanouska, wzywając jego uczestników do głosowania 9 sierpnia i nieuczestniczenia w głosowaniu przedterminowym.

Wiec wyborczy Swietłany CichanouskiejPAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Media niezależne zwracają uwagę, że czwartkowy miting był najbardziej masowym zgromadzeniem od czasu protestów po wyborach prezydenckich w 2010 roku. Według różnych szacunków uczestniczyło w nich wtedy od 30 do 50 tysięcy ludzi.

"Prawdziwy trybun ludowy"

Kandydatka po raz kolejny zapowiedziała, że po zwycięstwie w wyborach uwolni więźniów politycznych i doprowadzi do nowych, uczciwych wyborów prezydenckich.

Cichanouskiej towarzyszyły Maryja Kalesnikawa, koordynatorka sztabu niedopuszczonego do wyborów Wiktara Babaryki i żona Walera Capkały, który również nie został zarejestrowany i wyjechał z Białorusi w obawie o swoje bezpieczeństwo. Od czasu połączenia trzech sztabów te trzy kobiety wspólnie prowadzą kampanię Cichanouskiej.

Weronika Capkała, Swiatłana Cichanouska i Maryja Kalesnikawa podczas czwartkowego wiecu PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

KIM JEST SWIATŁANA CICHANOUSKA? CZYTAJ W MAGAZYNIE TVN24

Jako symbol tej kampanii Cichanouska wybrała białą wstążkę, dlatego w czasie spotkania uczestnikom rozdawano białe papierowe bransoletki.

Na scenie występowali krewni osób zatrzymanych w czasie kampanii wyborczej i uznanych za więźniów politycznych przez białoruskich obrońców praw człowieka. Występowali również białoruscy muzycy rockowi, zaś na koniec mitingu odegrano rosyjskojęzyczną wersję "Murów" Jacka Kaczmarskiego. Wykonywana ona była już wcześniej na wiecach Cichanouskiej – także w języku białoruskim.

Switłana Cichanouska tvn24.pl

"Nasza Niwa" oceniła, że Cichanouska nabrała doświadczenia i stała się "prawdziwym trybunem ludowym".

Legalne spotkanie z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa

Na placu zebrało się wiele rodzin z dziećmi oraz osobami starszymi. Spotkanie zorganizowano zgodnie z przepisami wyborczymi i było legalne.

Spotkanie wyborcze odbywało się w warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa w związku z "ryzykiem prowokacji", przed którym ostrzegały władze. Teren wiecu był ogrodzony, a wszyscy uczestnicy byli poddawani przy wejściu kontroli osobistej.

Na wiecu zgromadziło się ponad 60 tysięcy ludziPAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Dzień wcześniej struktury siłowe poinformowały o zatrzymaniu na Białorusi 33 rosyjskich bojowników z tzw. Grupy Wagnera. Mieli oni planować masowe zamieszki, jak poinformował w czwartek Komitet Śledczy. Władze uznały, że w związku z tą sytuacją konieczne jest zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa podczas imprez masowych.

Kreml reaguje na doniesienia w sprawie zatrzymań na Białorusi

W całym parku Przyjaźni Narodów, w którym odbywał się wiec, i jego okolicach nie działała łączność komórkowa ani internetowa.

Od piątku Cichanouska rusza w kolejną część politycznego tournee, tym razem na zachód kraju. Będzie m.in. w Lidzie, Grodnie i Brześciu. Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 9 sierpnia.

Autor:mart, pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Tagi:
Raporty: