TVN24 | Świat

Siostrzane partie, braterski spór. "CDU jest silniejszą i większą siostrą"

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Markus Soeder, przywódca bawarskiej CSU, oznajmił, że jest gotów ubiegać się o stanowisko kanclerza Niemiec z ramienia koalicji chadeckiej z CDU. Jednak to od większej partii koalicyjnej zależy wybór kandydata.

Markus Soeder odniósł się w ten sposób podczas poniedziałkowej konferencji prasowej do walki z liderem CDU Arminem Laschetem o kandydaturę chadeckiej unii na kanclerza we wrześniowych wyborach. Premier Bawarii zapewnił, że wciąż jest gotowy reprezentować koalicję, jednak jeśli CDU "szeroką większością" wybierze Lascheta, zaakceptuje ten wybór.

- Jeśli CDU dziś podejmie jasną decyzję, zaakceptujemy to. CDU jest silniejszą i większą siostrą i tylko ona może zdecydować, czy taka szeroka większość istnieje, czy nie - powiedział polityk. Soeder jednocześnie odrzucił zaproszenie Lascheta na posiedzenie federalnego zarządu CDU w poniedziałkowy wieczór, tłumacząc, że nie chce ingerować w sprawy CDU. Laschet chciał, by na tym posiedzeniu podjęto ostateczną decyzję ws. kandydatury.

Brak porozumienia w sprawie kandydata

Spór o to, kto powinien być kandydatem chadeckiej koalicji, pierwotnie miał być zakończony do końca ubiegłego tygodnia, jednak dotąd nie znaleziono porozumienia.

Prezydium CDU poparło w ubiegłym tygodniu kandydaturę Lascheta na kanclerza, jednak bawarska CSU domagała się, by wspólnego kandydata wybrano w głosowaniu. 56-letni premier Bawarii Soeder ma znacznie lepsze notowania w sondażach od 60-letniego Lascheta, który jest premierem najludniejszego kraju związkowego Niemiec, Nadrenii Północnej-Westfalii.

Kandydat CDU/CSU ma szansę na objęcie schedy po Angeli Merkel na stanowisku kanclerza. Według ostatniego badania ośrodka INSA, chadecy mogą liczyć na poparcie 28 proc. wyborców, mając 8 p.p. przewagi nad Zielonymi. Ta druga pod względem popularności partia w poniedziałek oficjalnie wskazała Annalennę Baerbock jako swoją kandydatkę na kanclerza.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: